BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
512
2021'DE
BAĞITLANAN TİS
31
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
20

YERELSEN’DE ARAYIN:

10. ÇALIŞMA MECLİSİ ANKARA’DA TOPLANDI

İlki 1947 yılında, en son toplantısı ise 2004 yılında yapılan Çalışma Meclisi Toplantısı’nın 10’cusu Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirildi.  Çalışma Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen 10. Çalışma Meclisi Toplantısı’na sendikamız da katıldı. Başta genel başkan vekilimiz Sayın Dr. Mustafa Çöpoğlu olmak üzere genel sekreterimiz Mümtaz Uzun ve sendika uzmanlarımızın davetli olarak katıldığı toplantı iki gün sürdü.

sendikamız (1294 x 526)Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 26-27 Eylül tarihlerinde Ankara’da düzenlenen toplantının açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Disk Genel Başkanı Kani Beko, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, SGK Başkanı Yadigâr Gökalp ve çok sayıda davetli katıldı.bakanlar (1262 x 739)Başbakan’dan Adil Devlet Vurgusu

Çalışma Meclisi’nde ele alınacak gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, çalışma hayatının tüm kesimleri arasında barışı, diyaloğu ve uzlaşmayı sağlayacak mekanizmaları oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, adil devlet anlayışının toplumun tüm kesimleriyle birlikte çalışana, çalıştırana, esnafa, girişimciye, sanayiciye, çiftçiye eşit mesafede durabilmek olduğunu ifade etti.

Çalışma hayatında düzenleme yaparken son derece hassas bir denge üzerinde ilerlemenin gerekliliğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, hükümet olarak bu hassasiyeti göz önünde bulundurduklarını ifade ederek; “Bizim öz kültürümüz, geleneklerimiz, tarihi tecrübemiz barış ve huzur içinde bir çalışma hayatı inşa etmek için çok zengin bir birikimi özellikle ihtiva ediyor. Ahi teşkilatımızda olduğu gibi biz, işçi-işveren, patron-emekçi ayrımını bir kenara koyacak, yol arkadaşlığı kavramı üzerinden ilerlemenin mücadelesi içinde olacağız” dedi.

faruk çelik (1127 x 651)Bakan Çelik: Önemli Reformlara İmza Attık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise Çalışma Meclisi’nin ülkenin önde gelen sosyal diyalog platformlarından biri olduğunu belirterek bu vesileyle çalışma hayatıyla ilgili önemli reformlara imza atıldığının altını çizdi. Bakan Çelik, “Emek ile sermayeyi birbirini tamamlayan iki unsur olarak gören yaklaşım sayesinde çalışma hayatıyla ilgili son derece önemli reformlara hep birlikte imza attık. Bu meclisin altyapı çalışmalarını gerçekleştirdik. Orada, alt işverenlik, kıdem tazminatı, iş sağlığı ve güvenliği yasası sonrasında yaşanan ve yaşanması muhtemel sorunlar, özel istihdam büroları, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller ve istihdam politikaları başlıkları ele alındı” diye konuştu.

İki Günde Üç Panel

İki gün içinde üç ayrı panel olarak düzenlenen toplantının ilk paneli başbakan, bakan ve konfederasyon genel başkanlarının konuşmalarından sonra başladı. Toplantının ilk paneli Kıdem Tazminatı başlığı altında Prof. Dr. Metin Kutal başkanlığında gerçekleşti. Prof. Dr. Oğuz Karadeniz, Bülent Pirler (TİSK), TOBB Temsilcisi, Niyazi Demir (TESK), Naci Önsal ( Türk-İş), Mustafa Avcı (Hak-İş), Üzeyir Ataman (DİSK) kıdem tazminatı konusunda görüş ve önerilerini belirttiler.

meclis (1276 x 511)Toplantının ikinci gününde gerçekleşen ikinci panel Prof. Dr. Hadi Sümer başkanlığında gerçekleşti. Alt İşveren başlığı altında Prof. Dr. Talan Canbolat, Erhan Polat (TİSK),  TOBB Temsilcisi, AV. Elif Güliz Erdem (TESK), Namık Tan (Türk-İş), Hüseyin Öz (Hak-İş) ve Dr. Murat Özveri (DİSK) panelist olarak katıldıkları oturumda görüş ve önerilerini dile getirdiler.

ikinci 1 (1292 x 631)Toplantının üçüncü ve son panelinde ise Prof. Dr. Toker Dereli başkanlığında Özel İstihdam Büroları Aracılığı ile Geçici İş İlişkisi konusu tartışıldı. Prof. Dr. Murat Şen, Hakan Yıldırım (TİSK), TOBB Temsilcisi, Çolpan Erdem (TESK), Enis Bağdadioğlu (Türk-İş), Semih Temiz (Hak-İş) ve Onur Bakır (DİSK) üçüncü oturumun panelistleri olarak görüş ve önerilerini dile getirdiler.

genel (1296 x 784)

Soru cevap kısmının tamamlanmasından sonra toplantı sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi.