BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
786
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
6
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
30
GÜNCELLENME TARİHİ: 05.02.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Diyarbakır’da Toplu Sözleşme Sevinci


12 Nisan Pazartesi 2021.

 

 

 

Yerelsen’in üyelerinden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Personel A.Ş. ve MED A.Ş’ de bir süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 22.03.2021 tarihindeki son görüşme ile sonuçlandı. Toplamda 3276 işçiyi ilgilendiren toplantıda yapılan değerlendirme sonucunda toplu iş sözleşmesine imzalar atıldı.

Yerelsen’in işveren vekili sıfatı ile katıldığı toplantıda sendika yöneticilerinden İbrahim Halil ÇELİK, Melih KURAN ve Murat ASLAN  hazır bulunurken Şirketi temsilen Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan v. Sn.Münir KARALOĞLU, Genel Sekreter v. Ayhan KARDAN ve İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ali YÜCEL  katılım gösterdi. Toplantıda işçi tarafını temsil eden Genel-İş Genel Başkanı Remzi ÇALIŞKAN, Genel-İş Genel Başkan Yardımcısı Salih DOĞRUL, Genel İş 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Basri EROĞLU ve İşyeri Temsilcileri hazır bulundular.

Olumlu bir atmosferde gerçekleşen görüşmelerde kalan maddeler üzerine yapılan müzakereler sonucunda anlaşma sağlandı. Sözleşme sonrası yapılan temenni konuşmalarında Diyarbakır Valisi Münir KARALOĞLU;

Belediyeciliğin en çok sevdiğim şeyi insana hizmet edersiniz ve sizler Diyarbakırlısınız, bu şehirlisiniz, aynı zamanda kendinize, kendi ailenize hizmet ediyorsunuz. Onun için belediyecilik şerefli bir iştir, belediyecilik keyifli bir iştir bana göre. Toplu iş sözleşmesi dediğinizde bir sosyal haklar kısmı var, bir de yevmiye ücret kısmı var.

Sendikalar her zaman sosyal hakları normal yevmiye kısmı kadar önemser ve önemlidir gerçekten. İşte biz bu toplu iş sözleşmesinde sosyal hakları da ciddi anlamda düzelttik ve yevmiyelere enflasyon +1 puan vererek yüzde 15,60 zam yaparak en düşük maaş alan arkadaşımıza yüzde 47 zam yaptık.

Keşke imkanımız olsaydı da daha çok olsaydı, işçi kardeşlerimize, çalışma arkadaşlarımıza daha çok ücret verebilseydik. İmkanlarımız el verdiğince en iyisini yapmak için gayret gösterdik.

Yeni dönem için imzalananan toplu iş sözleşmesinin iki tarafa da hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi ÇALIŞKAN ise, toplu iş sözleşmesinin işçilere hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak, Vali KARALOĞLU’na teşekkür etti.