BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 04.04.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Ulaşımpark’ta İmzalar Atıldı


2 Haziran Çarşamba 2021.

Yerelsen’in üye kuruluşları arasında yer alan ULAŞIMPARK A.Ş’de toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı.

Yerelsen’in çeşitli temaslarının ardından başlayan görüşmelere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni Başkan Tahir Büyükakın,  Genel Sekreter Balamir Gündoğdu ve Ulaşımpark Şirket Genel Müdürü Murat Sağlam iler şirket yöneticileri katıldı. İşveren vekili sıfatı ile görüşmelere dahil olan Yerelsen’i ise Genel Sekreter Ali Danış, sendika uzmanlarından İbrahim Halil Çelik, Furkan Yıldırım ve Emirhan Andiç temsil etti. Toplantıda işçi tarafını ise Demiryolu-İş sendikası temsil etti. Demiryolu-iş Sakarya Şube Başkanı Cemil Yaman, Türk-İş Marmara Bölge Başkanı Adnan Uyar, sendika yöneticileri ve temsilcileri de yapılan görüşmeye dahil oldu.

Olumlu bir atmosferde yapılan görüşmelerde taslak üzerinde mutabakat sağlanırken, taraflar anlaşma ile ilgili memnuniyetlerini dile getirdiler. Toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Şimdi bu sizin sendika başkanlarınız çok tecrübeli başkanlar. Önce alacakları her şeyi aldılar. Sonra da sizin elinize bu yazıları verip daha ne alabiliriz stratejisini geliştirdiler. Cemal başkan daha ne alacaksın ? Canımızı da mı alacaksın? Canımızı da kardeşlerimiz için veririz. Hastayı hastaneye götüren Emir kardeşimiz gibi, yemeğini yolcuyla paylaşan Arif kardeşimiz gibi kardeşlerimizle abi kardeş ilişkisi kurmaya mecburuz. İşçinin alnının teri kurumadan parasını vermek bizim inancımızın gereğidir.

Biz hem saatlik ücret konusunda hem sosyal haklarda, bunların tamamında BELDE AŞ sözleşmesinde olduğu gibi gerçekten çok iyi bir sözleşme yaptık. Ama iyinin de iyisi her zaman var. Bugün yaptığımız sözleşmede neler var? Önce şunu yaptık. Altta yevmiyesi düşük olan kardeşlerimiz ile daha yüksek ücret alan kardeşlerimiz arasındaki farkı azaltmak için seyyanen zam yaptık.

Günlük 39,11 lira, aylık 1173 TL’ye tekabül edece şekilde seyyanen zam yapıldı ve düzeltme daha sonra tekrar yapıldı. En düşük yevmiye böylece 160 TL oldu. BELDE AŞ’den 3 TL daha yüksek oldu. Yılda 30 günlük ikramiye nisan ve eylül ayında verilecek şekilde düzenlendi. Yüzde 32 yapıldı. Yakacak yardımında yüzde 110 zam yapıldı.

Bu sözleşmede Ramazan Bayramında 1.500 TL, Kurban Bayramında da 2.000 TL olmak üzere toplam 3.500 TL’lik ikramiye bu sözleşmede ilk kez koyuldu. İşte biz böyle büyük bir aileyiz. Hep birlikte bu ülkeyi çok daha büyük yerlere getireceğiz” dedi.

Yapılan görüşmelerin ardından toplamda 1008 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde imzalar atıldı.