BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 03.05.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Afyon’da imzalar atıldı…


17 Şubat Cuma 2012.

Afyon Belediyesinde  çalışan 143 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi; düzenlenen geniş katılımlı bir törenle imzalandı. 

Yeni üyeye ilk sözleşme… 

Yerelsen’in yeni üyelerinden olan Afyonkarahisar Belediyesinde, Yerelsen toplu iş sözleşmesi görüşmelerini başarıyla tamamladı. İşveren adına  görüşmelere katılan Yerelsen sözleşme görüşmelerini Belediye-iş sendikası yetkilileriyle yürüttü. Yapılan uzun görüşmeler sonunda taraflar mutabakata vardı. 

İmza töreni Afyon Belediyesi’nde yapıldı… 

Afyonkarahisar Belediyesi meclis salonunda yapılan imza törenine  Yerelsen’i  Genel Sekreter Mümtaz Uzun ve Yerelsen  Uzman personeli Mete Bilgin temsil etti. Ayrıca Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye yöneticileri, Belediye iş sendikasının Afyon Şube yöneticileri, Türk İş’e bağlı sendikaların Afyon Şube Yöneticileri ve çok sayıda çalışan katıldı. 

Törende açılış konuşmasını yapan  Belediye Başkanı  Burhanettin  Çoban, çalışanın emeğinin teri kurumadan verilmesi gerektiğine inanan insanlar olarak hem zamanında hem de imkanları zorlayarak en iyi şartlarda zam verdiklerini ifade etti. Göreve geldiklerinde  işçilerin yüklü miktarda  Belediyeden alacakları olduğunu ancak kendilerinin hiçbir zaman işçilerin alacakları beklesin biz de yatırım yapalım mantığında olmadıklarını belirtti. Bugün geriye dönüp baktıklarında ise işçilerin kendilerinden bir alacakları kalmadığını gördüklerini söyledi. Artış yapmak kadar  maaşları zamanında vermeninde çok önemli olduğunu belirten Başkan Çoban, sözleşmenin tüm çalışanlara hayırlı ve bereketli olmasını diledi.  

Başkan Çoban’dan  sonra söz alan Yerelsen Genel Sekreteri Mümtaz Uzun, Yerelsen olarak amaçlarının belediyelerde çalışma ortamını tarafları sıkıntıya sokmayacak şekilde düzenlemek olduğunu ve bunu Afyon Belediyesinde başardıklarını söyledi. Afyon Belediyesinin Yerelsen ailesinin en yeni üyelerinden biri olduğunu ve kendileri içinde burada sözleşme yapmanın önemli olduğunu  belirtti. Sözleşmenin hem çalışanlara hem de işveren tarafına hayırlı olmasını diledi.  

Son olarak Belediye  iş sendikası Afyon Şube  Başkanı Yücel Şahin, Başta Yerelsen olmak üzere  sözleşmede emeği geçen herkese teşekkür ederek, sözleşmenin taraflara hayırlı olmasını diledi. Şahin, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a sözleşmeye verdiği destek için ayrıca teşekkür etti. 

Konuşmalardan sonra alkışlar arasında sözleşme taraflarca imzalandı. Sözleşmenin imzalanmasından sonra işveren ve işçi sendikası temsilcileri karşılıklı olarak birbirlerine çiçek ve şilt takdim ettiler.

Yevmiyelere  ilk 6 ay %6, ikinci 6 ay%5  zam… 

Varılan mutabakat sonucu çalışanların yevmiyelerine 1. yıl ilk 6 ay için %6, ikinci 6 ay için % 5 oranında , ikinci yıl ilk 6 ay için %5, ikinci 6 ay için ise % 6 oranında zam yapıldı.  Sosyal haklarda da aynı oranlarda artış sağlanmış oldu.