BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
512
2021'DE
BAĞITLANAN TİS
31
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
20

YERELSEN’DE ARAYIN:

Antikkapı’da Çalışanların Mutlu Günü

10 (1140 x 760)

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Antikkapı AŞ´de çalışan 120 işçinin heyecanla beklediği toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sendikamız ile TOLEYİS Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesinin imza töreni 31 Mart 2016 tarihinde Antikkapı Restoranda yapıldı. İki yıl geçerli olacak sözleşme gereğince Antikkapı´da çalışan işçilerin maaşlarına ortalama yüzde 11 oranında zam yapıldı. Toplu iş sözleşmesi 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Toplu iş sözleşmesi imza törenine Antikkapı A.Ş. Genel Başkanı İslam Yücel, Genel Sekreterimiz Mümtaz Uzun, sendikamız uzmanlarından Hasan Tenlik’in yanı sıra TOLEYİS Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Kutlu, Marmara Bölge Şube Sekreteri Yusuf Erbaş ile işyeri temsilcileri ve çok sayıda Antikkapı çalışanı katılım gösterdi.

Masada bitmesinden Mutluyuz

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TOLEYİS Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Kutlu yaptığı konuşmasında, 2002 yılından beri Antikkapı A.Ş.’de toplu iş sözleşmesi müzakereleri yaptıklarını ve 120 işçiyi ilgilendiren toplu iş görüşmelerinin masada nihayete ermesinden dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Kutlu, konuşmasında görüşmeler boyunca desteklerini esirgemediğini ifade ettiği başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere YERELSEN’e ve Antikkapı A.Ş. genel müdürüne teşekkür etti. Kutlu’nun ardından konuşan Genel Sekreterimiz Mümtaz Uzun ise sözleşmenin her iki tarafa da hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Karaosmanoğlu’na Teşekkür Etti

Antikkapı A.Ş Genel Müdürü İslam Yücel ise, “Bugün mutlu günümüz. İki evlilik gerçekleştirdi bu kurum. Antikkapı ve Sekapark artık tek bir şirket olarak yoluna devam edecek. İki şirket ayrı bir şirket çatısı altında Antikkapı ismiyle yoluna devam edecek.” Dedi. İslam Yüce konuşmasına şöyle devam etti: “ Bu kurum sizlerin kurumu. Bizler yönetici olarak gelip geçiciyiz.. Burada birtakım kararlar alırken öncelikle kurumu tek başına düşünmek zorundayız. Toplu sözleşme görüşmelerinde işçi arkadaşlarımızın hak kaybına uğramaması için yüzde 11 gibi zam ile enflasyonun üzerinde bir rakamla görüşmelerimizi tamamladık. İkramiyeler ve diğer maddeler olsun işçimiz hiçbir şey kaybetmedi. Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteğine de teşekkür ediyorum. Biz büyük bir aileyiz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir neferi, aynı zamanda dokuz bin kişilik çalışan bir organizasyonun parçasıyız. Nihayetinde hepimiz aynı gemideyiz. Bu geminin adı Antikkapı gemisidir. Bizim temel önceliğimiz insandır. Bu geminin yükü daha da arttı.  Bizler de yükümlülüklerimizi düşünerek hareket edeceğiz. Artık sözleşmeyi değil de işimizin kalitesini konuşmalıyız. Sözleşme sürecinde YERELSEN büyük katkı sundu. Kendilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. İmzaladığımız bu sözleşme kurumumuza, şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”

Yüzde 11 Zam

Gerçekleşen imza töreni sonrasında iki sendikanın da görüş ve taleplerini dikkate alacaklarını ve yapılan anlaşmanın toplu sözleşmeler konusunda emsal olduğunu dile getiren Yücel, konuşmasının sonunda sendika temsilcileri ve Antikkapı çalışanlarıyla beraber birlik pozu vermeyi ihmal etmedi.

1 Ocak 2016-2018 tarihleri arasında geçerli olacak sözleşmeye göre çalışanlara yüzde 11 zam yapıldı. Birinci yılın ilk 6 ay yüzde 6, ikinci 6 ay yüzde 5, ikinci yıl enflasyon oranında zam yapılmasına karar verildi.