BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 04.04.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Avrupa’daki notu yükseldi.


9 Aralık Çarşamba 2009.

 

   

DAVET EDİLDİ

Sendikamız, Genel Başkanımız  Zeki Toçoğlu önderliğinde 40 kişilik heyetle Viyana ve Graz belediyelerinin davetlisi olarak Avusturya’ya gitti. Avusturya’daki ve Almanya’daki programlarda Türkiye’yi Avrupa Birliği’nde görme temennileri geniş yer tuttu. Programlarda Türkiye’nin AB uyum kriterlerini başarıyla uyguladığı ifade edilerek, AB üyesi ülkeler arasında görülmek istendiği vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

 

 


 


BRİFİNG VERİLDİ


İlk olarak Ayusturya’nın Viyana ve Graz belediyelerinde temaslarda bulunan heyetimiz, belediye yetkililerinden çalışmalar hakkında brifing aldı. Brifingin ardından belediyecilikle ilgili yapılabilecek işbirliği konularında fikir alışverişinde bulunuldu.


 


BÜYÜKELÇİ ZİYARET EDİLDİ


Sendikamız heyeti, Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan tarafından da kabul edildi. Avusturya-Türkiye ilişkileri hakkında büyükelçiden bilgi aldı. Büyükelçi Tezcan, Sendikamız heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, memleketinin insanlarını karşısında görmenin mutluluk verici olduğunu ifade etti.

 

 


 


SİVİL DİYALOGLARI GELİŞTİRMELİYİZ


Avusturya gezisi ile ilgili değerlendirmede bulunan Genel Başkanımız Zeki Toçoğlu, sivil diyalogların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Yerelsen olarak bu konuda projeler hazırlayıp uyguluyoruz diyen Toçoğlu, sendikamız çalışmaları konusunda şunları kaydetti: “Üyelerimizi bilgilendirmek için, eğitici seminerler ve konferanslar düzenliyoruz. Yerelsen olarak üye belediye ve kurumlarımızla temsil gücümüzü giderek büyütüyoruz.  Bu gezinin hem sendikamıza, hem de şehirlerimize olumlu yansımaları olacaktır.”

 

 


 

AB SÜRECİNDE BÜYÜK BİR ADIM

Diğer yandan ziyaretlerde Türkiye’nin demokratik açılım konusunda yaptığı çalışmalar hakkında Avrupalıların görüşleri dikkat çekti.  Açılımda yer alan vatandaşlık hakları, rehabilitasyon hizmetleri, ifade özgürlüğü ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gibi konular Avrupalılardan büyük övgü aldı.


 


TARİHİ YERLER GEZİLDİ


Belediyelerdeki programların ardından Sendikamız heyetine şehrin tarihi ve kültürel yerleri ile belediyecilik uygulamaları gezdirildi. Unesco Dünya Kültürel mirası kapsamında yer alan Viyana, Graz ve Salzburg şehirlerindeki tarihi doku Sendikamız heyetinin beğenisini kazandı.

 

 

 

ONUR YEMEĞİ


Sendikamız heyeti programın son günü Almanya’nın Münih şehrine geçti. Münih Peiting Belediye Başkanı Michael Asan, Sendikamız heyeti onuruna bir yemek verdi. Belediye başkanıyla yapılan görüşmenin ardından şehirde panoramik bir  tur yapıldı.


 


BİLİM MÜZESİNİ GEZDİLER


Program kapsamında Münih Bilim Müzesi’ni de gezen Sendikamız heyeti burada bölgenin tarihiyle ilgili bilgiler edindi. Avusturya’da temaslarını tamamlayan Sendikamız heyeti  yurda döndü.