BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 03.05.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Bolu Belediye’sinde Toplu Sözleşme Sevinci


21 Mart Pazartesi 2016.

Sendikamız üyelerinden Bolu Belediyesi’nde, belediye çalışanlarının beklediği 2016-2018 toplu iş sözleşmesi imza töreni gerçekleştirildi. İlk oturumu 21 Ocak’ta başlayan toplu iş sözleşmesi müzakereleri 09 Mart 2016’da Bolu Belediyesi Çok Amaçlı Salon’da düzenlenen yoğun katılımlı törenle imza altına alındı. İmza töreninde konuşan Bolu Belediye Başkanı Alâeddin Yılmaz, tüm işçilere toplu sözleşmenin hayırlı olmasını dileyerek çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Bolu Belediyesi’nde işveren adına görüşmelere katılan sendikamız ile Belediye İş Sendikası yetkilileri arasında gerçekleşen toplu iş sözleşmesi imza töreninde Bolu Belediyesi’ni Belediye Başkanı Alâeddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcılarından İhsan Ağca ve Ekrem Çetinkay’ın yanı sıra İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Serkan Ilgaz ve Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Zengin temsil etti. İşveren tarafında sendikamız adına Genel Sekreter Yardımcımız Yahya Bilgin ve sendika uzmanlarımızdan Cavit Tokpınar yer aldı. Belediye çalışanlarını ise Belediye İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Sinan Ay, sendika yönetim kurulu üyeleri  ve işyeri temsilcileri temsil etti.

İmza törenine Bolu Belediye Başkanı Alâeddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcıları İhsan Ağcan ve Ekrem Çetinkaya, Bolu Belediye Meclis Üyeleri Necip Çarıkçı ve Muzaffer Zengin, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, Belediye İş Sendikası Toplu İş Sözleşmeleri Genel Sekreteri Erdoğan Kefeli, YERELSEN yetkilileri ve belediyede görevli işçilerin tamamı katıldı.

İlk olarak akşam yemeği ile başlayan programda daha sonra belediye yönetimi, sendikamız yetkilileri ve işveren sendikası arasında karşılıklı protokoller imzalandı. Protokol imza töreninin ardından konuşan Belediye İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Sinan Ay;

“2016-2018 toplu iş sözleşmesini masada bitirmiş olup her birlikte böyle güzel bir aile tablosu çizebiliyorsak ne mutlu bizlere. Bu sebeple Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alâeddin Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Daha mutlu ve daha güzel günler diliyor ve toplu iş sözleşmemizin hepimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Belediye Başkanımıza Sayın Alaaddin Yılmaz’a çok ama çok teşekkür ederiz”

Sinan Ay’dan sonra söz alan Belediye İş Sendikası Toplu İş Sözleşmeleri Genel Sekreteri Erdoğan Kefeli ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Öncelikle hepinizi Belediye İş Sendikası Genel Merkezi adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Böyle bir dost meclisinde sizlerle birlikte olmaktan inanın çok mutlu oldum. Bizler belediye çalışanları olarak belediye yönetimleri ile birlikte bulunduğumuz kentin daha yaşanılabilir bir yer olması için halkımıza doğumundan ölümüne kadar hizmet ederiz. İşte bu hizmeti yapan fedakâr işçi kardeşlerimiz ve onların başındaki yönetim hep birlikte 2016-2018 için uzlaştıkları toplu sözleşme için buradayız. Bu toplu sözleşmenin masada bitirilmesinde emeği geçen başta Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz olmak üzere YERELSEN yetkililerine ve şubemizin yönetim kuruluna ve emeği geçen herkese sizler adına teşekkür ediyorum. Toplu sözleşmenin hem çalışanlarımıza hem belediye yönetimine hem de sendikamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum”

“Bolu’nun 10 yıl öncesi ile şu anı arasındaki farkı sizlerle beraber yaptık”

Toplu Sözleşme imza töreninde son olarak konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da; “Öncelikle 12 yıldır beraber çalışıyoruz ve önümüzdeki dönemde baki. İlk Belediye Başkanı olduğumuzda belki 1-2 ay sonra maaş ödeyemeyiz endişelerini yaşadığımız bir dönemden geliyoruz. Acı tatlı birçok hatıralarımız oldu. Bu konuda hiç kimsenin burnu kanamadan sistemi çözecek önerilerimiz olmuştu geçmişte fakat bunu ne sendika yönetimine ne siyasilere ne basına ne de diğer kesimlere anlatamamıştık. Göreve ilk geldiğimizde belediye gelirlerinin %95’inden fazlası personel giderlerine gidiyordu. Hiç hareket kabiliyeti olmayan ve geleceğe umutla bakamayan bir belediye devir almıştık. Ama hizmet etmek durumundaydık ve Bolu’nun birçok şeye ihtiyacı vardı. Çok istikrarlı bir yapı içerisinde bismillah deyip olanca gücümüzle bir çalışmaya girdik. Bu çalışmayı da sizlerle beraber yürüttük. Şu an Bolu’nun 10 yıl öncesi ile şu anı arasındaki farkı ancak dışarıdan gelip gidenler tam anlamıyla hissedebiliyorlar. İşte bu farkı sizlerle beraber oluşturduk” dedi.

“Sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır”

Başkan Yılmaz konuşmasının devamında çalışmalarından dolayı tüm işçilere teşekkür ederek; “Bizim dönemimizde Belediyede çalışan herkes bir şey üretmenin hazzına vardı. Biz olanca gücümüzle gelirlerimizi artırıp giderlerimizi azaltmaya çalışırken aradaki farkı da Bolu’ya yatırıma dönüştürmeyi birlikte sağladık. Şu an itibari ile çok farklı ve çok güçlü bir belediyeyi birlikte oluşturduk. Bana bundan 12 sene önce Bolu Belediyesi 12 yıl sonra bu konuma gelecek diye anlatsaydı beni ikna edemezdi. Ama inanın hayal edemediğimiz noktalara beraber gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla ulaştık. Onun için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarda da sizlerden çok büyük destek bekliyorum. Aynı haz ve aynı hızla devam istiyorum. Çünkü hepimiz bir gün ölüp gideceğiz ama buradan ayrıldığımız zaman çoluk çocuğumuza şunları biz yaptık diyebileceğimiz çok şeyimiz olsun istiyoruz. Bize çalışmalarınızla destek verdiğiniz ve bizim hızımıza hız kattığınız için hepinize tekrar teşekkür ediyorum ve bu sözleşmenin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından salonda bulunan herkes aile fotoğrafı çektirerek canlı müzik eşliğinde eğlendi.