BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 03.05.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

GEBZE BELEDİYESİ’NDE BİR İLKE İMZA ATILDI


24 Mayıs Cuma 2013.

Sendikamız üyelerinden Gebze Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası arasında, 295 belediye çalışanını ilgilendiren toplu iş sözleşmesi karşılıklı imzaların atılmasıyla tamamlandı. İlk oturumu 08 Şubat 2013 tarihinde başlayan görüşmeler 24 Mayıs 2013 tarihinde yapılan imza töreniyle sonuçlandı.

Gebze Kent Meydanı Kültür Merkezi salonunda yapılan imza töreninde Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker‘in yanı sıra belediye başkan yardımcıları Ahmet Kisbet, Orhan Sipahioğlu, Nilay Ayran, başkan danışmanı Şakir Bitmez, birim müdürleri ve belediye işçileri katıldı. Genel Sekreterimiz Mümtaz Uzun ve sendika uzmanlarımızın hazır bulunduğu törende işçileri temsilen Hizmet İş Sendikası’ndan Hizmet İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy ve sendika işyeri temsilcileri katıldı.

IMG_2788

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende kısa bir selamlama konuşması yapan Hizmet İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, bu seneki toplu iş sözleşmesinde yaşanan gecikmenin yeni çıkan sendika yasasıyla ilgili olduğunu dile getirerek yaşanan gecikmeye rağmen karşılıklı mutabakat altında imzalanan toplu iş sözleşmesinin Kocaeli’deki diğer kurumlarda imzalanan toplu iş sözleşmelerinden daha iyi şartları içerdiğini ifade etti.  Ücret ve sosyal yardımlar noktasında anlaşılan oranın diğer kurumlardaki sözleşme oranlarına nazaran oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Ersoy, Gebze Belediyesi çalışanları olarak verilen ücret artışını helal ettirebilmek adına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da var güçleriyle çalışacaklarını söyledi. Toplu iş görüşmelerinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade eden Ersoy, başta “işçi babası” olarak nitelendirdiği Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker olmak üzere, işyeri temsilcilerine ve sendikamız Yerelsen’e şükranlarını sunarak yapılan sözleşmenin herkese hayırlı olması temennisinde bulundu.

IMG_2793

Hizmet İş Şube Başkanı İdris Ersoy’un ardından kürsüye gelen Genel Sekreterimiz Mümtaz Uzun, yapılan sözleşmenin tüm belediyeler için örnek bir sözleşme niteliğinde olduğunu ifade ederek yapılan sözleşmenin herkese hayırlı olmasını diledi.

IMG_2792

DOĞUM TEŞVİK MADDESİ

Sekreterimizin ardından işçilere seslenen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, işçi hakkının kutsal olduğuna dikkat çekerek, belediye çalışanlarına alınlarının terinin soğumadan haklarının verilmesi ilkesinden hareket ederek yaklaştıklarını söyledi. En büyük projelerinin Gebze halkının mutlu etmek olduğuna vurgu yapan Başkan Köşker sözlerine,  ” Mutluluk aileden başlar ve tüm kente yayılır. Kentimizdeki değişimi birlikte başlattık birlikte başarıyoruz. Yapılan anketlere baktığımızda, çalışanlarımızın gayreti ile vatandaşımızın belediye hizmetlerinden duydukları memnuniyetin yüzde 80’lere yükseldiğini görüyoruz. Bu gayretlerinizden ötürü sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. 5 yılda 20 yıllık hizmete birlikte imza attık. Bugün imza atacağımız toplu iş sözleşmesinde, her iki tarafın gönlü olduğuna inanıyorum” ifadeleriyle devam etti.

IMG_2791

Bugüne kadar imzalanan toplu iş sözleşmelerinde olmayan bir maddeyi de sözleşmeye koyduklarını ifade eden Başkan köşker; Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın her fırsatta dile getirdiği, gelecekte daha güçlü ve genç bir nüfusa sahip bir Türkiye için yaptığı en az üç çocuk çağrısına destek olmak için çocuk yardımlarını iki katına çıkarma kararı aldıklarını dile getirdi. Bu vesileyle 900 TL olan çocuk yardımını ikinci çocuktan itibaren ikiyle çarptıklarını, ikinci çocuktan itibaren yardım miktarının bin 800 Lira olacağını söyleyerek yapılan toplu iş sözleşmesinin herkese hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Yapılan konuşmalar sonrasında sözleşme imzalanarak tören sona erdirildi. Tören sonunda Başkan Adnan Köşker Genel Sekreterimiz Mümtaz Uzun ve Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı İdris Erol’a plaket ve çiçek takdiminde bulundu.

IMG_2785

IMG_2789