BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 03.05.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

GENEL BAŞKANIMIZDAN MISIR’DA YAPILAN ASKERİ MÜDAHALEYE KINAMA


6 Temmuz Cumartesi 2013.

Genel Başkanımız Zeki TOÇOĞLU Mısır’daki sivil yönetimine karşı yapılan askeri müdahaleyi kınayan basın açıklamasında halkın özgür iradesinin önemine değindi.

DARBEYİ KINIYORUZ

Daha bir yıl öncesine kadar Mısır halkının iradesiyle Cumhurbaşkanlığı makamına seçilen Muhammed Mursi’nin askeri müdahaleyle görevden uzaklaştırılması demokrasi adına utanç verici bir durumdur. Mısır ordusunun Muhammed Mursi’ye karşı düzenlediği müdahale sadece demokratik değerlere değil bütün insanlık onuruna indirilmiş bir darbe olarak tarihin utanç sayfaları arasında yerini alacaktır.

Dünyanın neresinde olursa olsun, bir ülkede demokrasinin askıya alınması, seçimle işbaşına gelmiş insanların, askeri darbe ile silah ile devrilmesi insanlık ve demokrasi adına üzücüdür.

DARBEYE ZEMİN HAZIRLAYANLAR PİYON DURUMUNDADIR

Halkın özgür iradesine karşı hazımsızlığını, sosyal medya üzerinden yapılan çığırtkanlıkları bahane ederek darbeyle aşikâr eden hiçbir tasarrufun kabul edilebilir makul bir gerekçesi olduğu söylenemez.  Bilakis sivil yönetime karşı darbe hevesiyle sokağa çıkanlar, o darbenin yapılmasına zemin hazırlayanlar hegemonik güçlerin değirmenine su taşıyan piyon durumundadırlar.

Diğer yandan şunu da belirtmek gerekir ki; pek çok konuda demokrasi havarisi kesilen batılı ülkelerin Mısır’da gerçekleşen darbeye karşı sessiz kalmaları bu ülkelerin olsa olsa demokrasi konusundaki samimiyetsizliğini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu duyarsız tavırlar Ortadoğu üzerinde yapılan hesapların insaf tanımayan kirliliğini açığa çıkarmıştır.

MURSİ VE EKİBİNİN GÖREVE DEVAMI SAĞLANMALIDIR

Bu zorlu süreçte, onurlu mücadelelerinden ötürü Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve ekibini kutluyoruz.

Dünyanın neresinde, hangi gerekçeyle olursa olsun halkın iradesine palet çıkaran her türlü askeri darbeyi ve vesayeti şiddetle kınıyoruz. Mısır halkının iradesine karşı gerçekleşen askeri müdahalenin biran önce son bularak Muhammed Mursi’nin ve ekibinin göreve devamının sağlanmasını, evrensel demokratik normlar çerçevesinde, Anayasal meşruiyeti olan halk iradesinin daha güçlü bir şekilde tekrardan yönetime gelmesini temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Zeki TOÇOĞLU

Genel Başkan