BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
786
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
6
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
30
GÜNCELLENME TARİHİ: 05.02.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

İZAYDAŞ’ta 5. Dönem Görüşmeleri Başladı


6 Şubat Cumartesi 2016.

12 (1805 x 1203)

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden, sendikamız üyesi İZAYDAŞ’ta beşinci dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başladı. YERELSEN, TES – İŞ ve İZAYDAŞ’ın üst düzeyde temsil edildiği ilk toplantı İZAYDAŞ Genel Müdürlüğü’nde yapıldı.

İlk Oturuma Yoğun Katılım

5 Ocak 2016 tarihinde İZAYDAŞ Genel Müdürlük toplantı salonunda gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ilkine, her iki taraftan da üst düzey katılım vardı. İZAYDAŞ’ı temsilen, Genel Müdür Muhammet Saraç, Genel Müdür Yardımcısı Bayram Karakuş, Mali ve İdari İşler Müdürü Savaş Akpolat ve çok sayıda İZAYDAŞ çalışanlarının hazır bulunduğu toplantıda, işveren temsilcisi olarak sendikamızı, Genel Sekreterimiz Av. Mümtaz Uzun, Hasan Tenlik ve Murat Aslan temsil etti.

İZAYDAŞ’ta örgütlü bulunan TES-İŞ sendikası tarafında ise TES-İŞ Genel Başkanı Mustafa Şahin, Genel Mali Sekreter Sedat Çokol, Adapazarı Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu, sendika yönetim kurulu, işyeri temsilcileri yer aldı.

SARAÇ: “Örgütlü toplumdan yanayız”

Toplantı, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç’ın konuşmasıyla başladı. Katılımcıları selamladıktan sonra, beşinci dönem toplu iş sözleşmesi açılış görüşmelerinin her iki tarafa da hayırlı olacak şekilde sonuçlanmasını temenni ettiğini ifade eden Muhammet Saraç “her iki taraf desek de aslında biz tek tarafız. Buradaki çalışanlarımız TES-İŞ sendikasının üyesi olmaktan önce bizim çalışma arkadaşlarımızdır” dedi. Genel Müdür Saraç sözlerine şöyle devam etti:

Biz kurum olarak da kişisel olarak da örgütlü toplumdan yanayız. Her toplum kesiminin bir şekilde örgütlenip haklarını araması, savunması ve bulunduğu toplum grubunun gelişmesini sağlaması gerekir.  Buna kesinlikle inanıyoruz. Örgütlü topluma inanıyoruz ancak, bu örgütlü toplum olması sadece grup dinamiği ile hareket etmeyi gerektirmemektedir. Bunun da arkasında mantıki sebeplerle hareket edilmesi gerekir. Biz şirketin sorumluları olarak sendikamızdan, genel temsilcilerimizden memnunuz. Karılıklı işbirliği anlayış çerçevesinde çalışıyoruz. Bunu burada kendilerine teşekkür ederek ifade etmek istiyorum.”

“İmzamızın arkasında dururuz”

Çalışanlar için ideal şartların neler olduğunu bildiklerini söyleyen Saraç, kuru olarak teoride olması gerekenden ziyade gerçek hayatın şartlarına göre karar vermenin gerektiğine vurgu yaptı. Muhammet Saraç iş birliği ve iş barışına dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

“Burada mesuliyetimiz, işimizin temadi ve bekasını tesanüt içinde yürütmektir. Yani sorumluluğumuz işimizin sürdürülebilir şekilde, iş birliği içinde devamını sağlamaktır. Ve bunun beraberinde iş ortamında, iş barışı ve iş huzuru içinde hepimizin birlikte çalışmasını sağlamaktır. Bunun devamında da var olan refah payını korumak ve mümkünse artırmaktır. Ayrıca dikkatinize sunmak isterim biz sözleşme sürecinde tartışmalarımızı yaparız, bir noktaya geliriz, imzamızı atarız. İmzamızı attıktan sonra o sözleşme sendikanın değil bizim sözleşmemizdir. Dolayısıyla sözleşmemizin arkasında dururuz, yan yol aramaz, tereddüt ettiğimizde bazen üzerimize zimmet sorumluluğu çıkması tehlikesini de göze alarak çalışanlarımızın lehine yorumlarız. Bu sözleşmenin böyle bir kıymeti de vardır. Bunun da dikkate alınmasını özellikle istirham ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözleşmemizin her iki tarafa da hayırlı olmasının temenni ediyorum.”

Kabaloğlu: “Sorumluluklarımızı biliyoruz”

Genel Müdür Muhammet Saraç’tan sonra TES-İŞ sendikası Adapazarı Şube Başkan İrfan Kabaloğlu söz aldı. İZAYDAŞ’ın Türkiye’nin sayılı kuruluşlarından biri olduğu söyleyen Kabaloğlu sözlerine şöyle devam etti:

Sadece sendikamız için değil insanlar için çok önemli bir fabrika İZAYDAŞ. Burada görev yapan arkadaşlar zor şartlarda çalışıyorlar, burada tehlikeli atıkları bertaraf ediyorlar. İşimiz yapacağız ve işimizi yaparken de iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine de diğer yerlerden daha çok dikkat etmek durumunda kalıyoruz. Dolayısıyla buranın şartlarına göre de bir takım düzenlemeler istemek hakkımızdır diye düşünüyorum. Bu anlamda he sizlere hem de bizlere şimdiden kolay gelsin diliyorum. Bu toplu sözleşme inşallah hepimiz için hayırlı olur ve masada biter diye temenni ediyorum.

Uzun: “Anlaşma ile neticeleneceğini umuyorum”

İrfan Kabaloğlu’ndan sonra sendikamız Genel Sekreteri Av. Mümtaz Uzun ise şunları söyledi:

“Toplu iş sözleşmeleri tarafların karşılıklı hak ve borçlarını, sorumluluklarını ve yükümlülüklerini ortaya koyan hukuki metinlerdir. Süreli yapılmasının nedeni ise değişen ekonomik ve teknolojik şartlar ölçüsünde yeni durumlara göre toplu sözleşmeyi düzenlemek, iş barışının ve üretimin artmasını sağlamaya yönelik metinleri oluşturmaktır. Bu amaçla, yapılan ücret ve sosyal hakları düzenleme de bunların bir parçasıdır. Bunun yanında diğer verim ve üretimi arttırıcı düşünceleri de toplu sözleşmeye aktarmaya yönelik çalışmaların masaya konulması gerekecektir. Ben daha önceki görüşmelerde olduğu gibi yine karşılıklı masada anlaşma ile neticeleneceğini umuyor ve hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Şahin: “Sendikalar talep müessesidir”

Genel Sekreterimiz Mümtaz Uzun’un konuşmasından sonra kürsüye gelen TES-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mustafa Şahin sendikaların talep müessesesi, işverenlerin ise baba olduğunu vurguladı. Günün şartları içerisinde İZAYDAŞ’ın kendi konumu çerçevesinde güzel şeyler yapacağını düşündüğünü ifade eden Şahin Suriye sınırımızda yaşanan sıkıntılardan yola çıkarak sözlerine şöyle devam etti:

“İşvereni ve işçisiyle, sendikalısı ve sendikasızıyla bu ülkeye sahip çıkacağız. Başka gidecek yerimiz yok. İşyerimize, çalışanımıza, çalıştıranımıza sahip çıkacağız. TES-İŞ’in ilkesinde müzakereleri masada tamamlamak var. Umuyor ve diliyorum ki masada bu müzakereler tamamlanır. Beşinci dönem toplu iş sözleşmesinin ülkemize ve çalışanlarımıza, işyerimize ve hepimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından işçi sendikası tarafından sunulan 61 maddelik sözleşme teklif taslağındaki beş maddenin kabul edilmesine kalan maddelerin ise bir sonraki oturumda yapılmasına karar verildi.