BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 03.05.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

İZAYDAŞ’ta Toplu İş Sözleşmesi imzalandı…


31 Mart Salı 2009.

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme A.Ş. işyerinde uygulanmak üzere akdedilecek ve yaklaşık 235 işçiyi kapsayacak Toplu İş Sözleşmesi, Sendikamız yetkilileri, İZAYDAŞ yetkilileri, Türk-İş Konfederasyonu ve Tes-İş Sendikası yetkililerinin katılımı ile 25.03.2009 tarihinde imzalandı.

 

 

 

 

İZAYDAŞ’ta çalışan yaklaşık 235 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesinin imza törenine Genel Başkanımız Münir KARALOĞLU, Başkan Vekilimiz Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU, İZAYDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İlyas ŞEKER, İZAYDAŞ Genel Müdürü Recep Bilal ŞENGÜN, Türk-İş ve Tes-İş Genel Başkanı Mustafa KUMLU, Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün ATALAY, Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan UYAR, Sendikamız Genel Sekreteri Mümtaz UZUN ve Sendikamız Uzmanları Hasan TENLİK ve İzzettin AS, Tes-İş Genel Sekreteri Mustafa ŞAHİN, Tes-İş Adapazarı Şube Başkanı Sedat ÇOKOL ve Şube Sekreteri M. Beşir DOĞRUSEVER ile işyeri temsilcileri katıldı.


 

 

 

  

                                        


 

 


 

YÜZDE 15 ZAM  


 


01.01.2009 ile 31.12.2010 tarihleri arasında uygulanmak üzere 2 yıl süreli olarak akdedilen Toplu İş Sözleşmesine göre, ücretlere birinci yıl için yüzde 15 oranında, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam yapıldı. Sosyal yardımda ise yüzde 12 ile 38 arasında değişen oranda artış yapıldı.


 


HERKESE KISMET OLSUN


 


Türk-İş ve Tes-İş Genel Başkanı Mustafa KUMLU imza törenindeki konuşmasında, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik kriz yaşandığını belirterek, sözleşme görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlanmasının sevindirici olduğunu söyledi.Türkiye’nin en önemli meselelerinden birinin işsizlik olduğunu dile getiren KUMLU, ”İşsizliğin, örgütlenmenin önündeki en büyük engel olarak karşımıza geldiği ülkemizde böyle işverenler herkese kısmet olsun” dedi.Mustafa KUMLU, ”Türkiye’de üniversite mezunlarının asgari ücretle iş bulduğu zaman mutlu olduğu bir ortamda böylesi bir sözleşmenin yapılması bizi memnun etti. Belki bir sendikacının ağzından ifade edilmemesi gereken sözler ama Türkiye’nin de gerçeklerinin bilinmesi gerekiyor. Yıllardır izlediğimiz politika, her toplu iş sözleşmesini masada bitirmek, bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir” dedi.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve İZAYDAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili İlyas ŞEKER de imzalanan sözleşmenin herkes için hayırlı olması temennisinde bulundu.


 


 

VEREBİLECEĞİMİZİN EN FAZLASINI VERDİK


Sendikamız Genel Başkanı Münir Karaloğlu ise toplantıyı tören havasında yapmayı arzuladıklarını, ancak seçim yasakları dolayısıyla bunu yapamadıklarını ifade etti.”Dünya ekonomik krizden geçiyor, kriz ortamında, ekonomik sorunların olduğu dönemde İZAYDAŞ çalışanlarına verebileceğimizin en fazlasını verdik, en iyi sözleşmeyi yapmaya çalıştık” diyen KARALOĞLU, sözleşmelerin iki taraflı olduğunu, hükümlerini yerine getiremeyecekleri sözleşmeler imzalama taraftarı olmadıklarını söyledi.Toplu iş sözleşmesiyle 235 İZAYDAŞ çalışanına yaklaşık yüzde 15 oranında zam verildiğine işaret eden KARALOĞLU, şu bilgileri verdi:”Enflasyonun yüzde 7’ler civarında olduğunu düşünürsek, verilen zam enflasyonun iki katı oranında bir zam anlamına gelir. Bizim açımızdan da işçiler açısından da önemli bir sözleşme. Sosyal yardımlarda da yüzde 12 ile yüzde 38 arasında zam yapıldığını ifade etti.


 

Konuşmaların ardından Yerelsen, İZAYDAŞ, Türk-İş ve Tes-İş yetkilileri 36’sı idari, 24’ü ise ücret ve sosyal yardım maddelerinden oluşan 60 maddelik toplu iş sözleşmesini imzaladı.