BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
760
2022'DE
BAĞITLANAN TİS
57
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
23
GÜNCELLENME TARİHİ: 07.04.2023

YERELSEN’DE ARAYIN:

İZAYDAŞ’ta Toplu Sözleşme İmzalandı

5 (1368 x 912)
Sendikamız üyelerinden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ’ta, 215 çalışanın heyecanla beklediği 5. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı.

Sendikamız ile TES- İş Sendikası arasında 5 Ocak’ta başlayan görüşmeler sonunda yasal süre içerisinde anlaşma sağlanamamış ve arabulucu sürecine gidilmişti. Arabulucu sürecinin bitimine üç gün kala taraflar arasında anlaşma sağlandı. Yapılan anlaşma ile birinci yıl işçilerin yevmiyelerine seyyanen 9,5 lira, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam yapılmasına karar verildi.

İşveren temsilcili olarak sendikamız ile TES-İş Sendikası arasında anlaşmaya varılan 61 maddelik 5. dönem toplu iş sözleşmesinin imza töreni 26 Mayıs 2016 tarihinde İZAYDAŞ Genel Müdürlüğü’nde yapıldı.

İmza törenine İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç’ın yanı sıra sendikamız Genel Sekreteri Av. Mümtaz Uzun, Genel Sekreter Yardımcısı Yahya Bilgin, Cavit Tokpınar ve İZAYDAŞ çalışanları katıldı. İşçi sendikasından ise TES-İş Genel Başkanı Mustafa Şahin, Genel Başkan Yardımcısı Ersin Akman, Genel Mali Sekreter Sedat Çokal ve Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu ile sendika temsilcileri törene iştirak etti.

Gelecek Kuşaklara Karşı Sorumluluğumuz Var

İmza töreni öncesinde konuşma yapan İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, “ İmzalanan sözleşmenin hepimize, çalışma hayatımıza ve şirketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İZAYDAŞ olarak zor iş yapıyoruz. Zorlu piyasanın içinde çalışıyoruz. Sorumluluk taşıyan insanlar olarak bütün kararlılığımız şirketin bugünü için değil devamı içindir. Emekliliği 2050’yi bulacak arkadaşlarımız var. Bir sonraki kuşağa karşı sorumluluğumuz bulunuyor. Elde ettiğimiz kâr birilerinin cebine girmiyor. Bizim, maliyetlerimizi karşılamış olmamız ve çalışanlarımızın hakkını doğru ve zamanında vermemiz gerekiyor. Önceliğimiz budur.” dedi.

Aynı Tarafın Ortak Parçalarıyız

İZAYDAŞ için kaynak yaratıp yatırım yapılması gerektiğini ifade eden Saraç sözlerine şöyle devam etti: “ Yatırım yaparak şirketimizin ömrünü uzatmalıyız. Çalışanlarımızla birlikte bu dönüşümü birlikte yapıyoruz. Ekibimizi büyük özveri ile çalışıyor. Dışarıda bizim dışımızda dönen bir piyasa var bunu dikkate almalıyız. İZAYDAŞ çalışanları makul ücret alır ve vaktinde alır. Arkadaşlarımız da şuana kadar hiçbir zaman sıkıntıya düşmediler. İdari maddelerde de çalışmalar yapmamız gerekiyor. Birtakım maddeleri masada ortak bir noktada buluşamadığımız için geri çektik. Tekrardan görüşeceğiz. Bu sözleşme sürecinde YERELSEN ekibine teşekkür ediyorum, süreç boyunca dikkatli davrandılar. Biz aynı tarafın ortak parçalarıyız.”

Kabaloğlu: “İşyerimiz Koruyalım”

Muhammet Saraç’ın ardından konuşan TES-İş Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu “ Hem YERELSEN’e hem de işverenle sözleşmeyi makul bir noktaya getirmeye çalıştık. 1,5 aydır konuşuyoruz. Bu toplu sözleşmeden dersler çıkardık. Bu sözleşmede bir hak alınışsa o hakkı geri almak sendikacı için zordur. Masada bunları bitirdiğimizi düşünüyorum. Toplu sözleşmede yeni kazanımlar da elde etmek istiyoruz. Toplu sözleşme bir pazarlık, geçmiş dönemde kıdem tazminatı vardı bunu kaldırdık. Bu dönemde de kıdemle ilgili hak talep ediyorduk. İZAYDAŞ Türkiye ortalamasının altında değil. İZAYDAŞ’ta tasarruf yapmak isteyen arkadaşlar yapabiliyor. İZAYDAŞ’ın işi her zaman olsun, işyerimizi koruyalım.”

Şahin: “İZAYDAŞ Örnek kurum”

TES- İş Genel Başkanı Mustafa Şahin ise İZAYDAŞ’ın ülkenin birçok yerinde olması gereken örnek bir kuruluş olduğunu ifade ederek böyle kuruluşlara ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Şahin sözlerine şöyle devam etti: “Özel sektör noktasında baktığımızda dağıtımında, üretiminde, kamu anlamında baktığımızda 60 binin üzerinde üyeyle muhatabız. İZAYDAŞ bunların en öncü örneklerinden biridir. Çalışanların katkı anlamında hakkını elde etmesi için bu çalışmaları yapıyoruz. Biz sendikacıyız isteriz. Burada çalışan arkadaşlarımızla bu kurumun daha iyi noktaya gelmesi için mücadele verdik. O taraf bu taraf demeden bu anlayışla sendikacılık faaliyeti yürütüyoruz.”

Konuşmaların ardından imza törenine geçildi. İmza töreni sonrasında katılımcılar birbirlerine çiçek takdim ederek toplu fotoğraf çektirdiler.