BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 03.05.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

İzmit Belediyesi’nde Topu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Başladı


4 Şubat Perşembe 2016.

2 (1140 x 760)

Sendikamız üyelerinden İzmit Belediyesi’nde, 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere 248 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 4 Şubat 2016 tarihinde başladı. İzmit Belediyesi Başkanlık Binası’nda yapılan ilk toplantıya İzmit Belediyesi’nden Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve yardımcısı Mehmet Örgev katıldı. Genel Sekreterimiz Av. Mümtaz Uzun’un da hazır bulunduğu toplantıya  belediye çalışanlarını ise İzmit Belediyesi’nde örgütlü bulunan Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Sendika Yönetim kurulu üyelerinden Muharrem Subaşı, İbrahim Çınar, Tuğrul Çağdaş ve İbrahim Özkaraaslan temsil etti.

UZUN: “Anlaşmayla biteceğini umuyorum”

Toplantı açılışında konuşan Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy İzmit Belediyesi’nin Kocaeli’nin en büyük ilçe belediyesi olduğuna vurgu yaparak, sendika olarak İzmit Belediyesi’nde örgütlü ve yetkili olmanın önemli olduğunu söyledi. Ersoy sözlerine şöyle devam etti: “İzmit, Kocaeli’nin en büyük ve gelişmiş ilçesi. Bu nedenle İzmit Belediyesi’nde örgütlü olmak ve yetkili olmak önemliydi. Bunu başardık. Emeği geçenlere ve üyelerimizin bizi tercih etmelerine teşekkür ediyoruz. Başkanımız işçi arkadaşlarımızın haklarını ve maaşlarını zamanında ödemektedir. Bu konuda örnek belediyelerden biridir.  Bu bakış açısıyla bakan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan nedeniyle toplu iş sözleşmesinin masada en iyi şekilde biteceği noktasında şüphemiz yok. Bizim ve belediyemizin ortak gayesi işyerindeki huzur ve çalışma barışını sağlamak ve çalışan arkadaşlarımıza daha iyi haklar temin etmektir. Maaşların zamanında ve tam ödenmesi önemli. Bu noktada başkanımıza ve YERELSEN’e de teşekkür ediyoruz” dedi.

İdris Ersoy’un konuşmasından sonra söz alan Genel Sekreterimiz Av. Mümtaz Uzun ise yapılacak toplu iş sözleşmesinin çalışanlara, belde ve belediyemize hayırlı olmasını dileyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Hizmet İş Sendikası ile İzmit Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesini yeni yapıyoruz. Ancak daha önce Hizmet İş Sendikası ile birçok yerde beraber sözleşme yaptık. Gayet seviyeli bir şekilde sözleşmelerimizi masada anlaşmayla bitirdik. Burada da anlaşmayla biteceğini umuyorum” dedi.

DOĞAN: “Çalışanlara huzur getirsin”

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise, toplu sözleşmelerin alın terinin karşılığının oluşması açısından önemli olduğunu vurguladı, “Ben hep bu hassasiyette oldum. Böyle devam edecek. Türkiye’deki kurumlar arasındaki en huzurlusu bizim çalışanlarımız olsun istiyoruz. İyi bir durumdayız. Çalışma arkadaşlarım en iyi yerleri hak ediyorlar. İşçi arkadaşlarımıza başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Bu çalışmaların, kurumsal dengeler ve Türkiye’deki yapı açısından makul bir seviyede olacağını vurgulayan Doğan, şunları söyledi:

“Bundan önceki sendika yöneticilerine teşekkür ediyorum. Yeni dönem çok daha güzel işler yapacağız. Önceden bu sözleşmeler kâğıt üzerinde kalıyordu. Biz vereceğimizi yazarız. Kafamın bir tarafı sendikacı olarak bakar. Siz de lütfen başkanlık gözüyle düşünün. Bu dönemde işçilerimize daha çok sosyal faaliyet yapan bir süreç yapalım. Klasik sosyal faaliyetlerin dışına çıkarak İzmit Belediyesi’nin farkını güzel yerlere götürelim. Çalışanlarımızın ekmeğine ilave katkılar sağlayan güzel bir sözleşme olsun. Çalışanlarımıza huzur getirsin”

Açılış konuşmalarının ardından işçi sendikası tarafından sunulan 60 maddelik sözleşme teklif taslağındaki beş maddenin kabul edilmesine kalan maddelerin ise bir sonraki oturumda yapılmasına karar verildi. Geçilen maddeler tutanak altına alındıktan sonra müteakip toplantının günü ve yeri belirlenerek görüşmelere son verildi.