BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
813
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
33
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
12
GÜNCELLENME TARİHİ: 01.07.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Kartepe’de yüzler güldü…


23 Temmuz Pazartesi 2012.

Kartepe Belediyesinde çalışan 132 işçinin sonucunu heyecanla beklediği toplu iş sözleşmesi; düzenlenen  bir törenle imzalandı.

İşveren adına YERELSEN…  

Yerelsen; üyelerinden olan Kartepe  Belediyesinde, toplu iş sözleşmesi görüşmelerini başarıyla tamamladı. İşveren adına  görüşmelere katılan Yerelsen, sözleşme görüşmelerini Belediye-iş sendikası yetkilileriyle yürüttü. Yapılan uzun görüşmeler sonunda taraflar mutabakata vardı.

İmza töreni Kartepe’de yapıldı…

Kartepe Belediyesi Toplantı Salonunda yapılan imza törenine Yerelsen Genel Sekreteri Mümtaz Uzun, Genel Sekreter Yardımcısı Yahya Bilgin, Yerelsen Uzman Personeli Mete Bilgin,  Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye iş sendikası  yöneticileri ve işçi temsilcileri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Başkan Karabalık; Kartepe Belediyesinin 10 Belediyenin birleşmesinden oluştuğunu, bu yüzden ücretler arasında büyük farklılıklar olduğunu, kendilerinin 2010 yılında yaptıkları sözleşmede bu farkın kapanması için yevmiyesi düşük olanlara yüksek oranda, yevmiyesi yüksek olanlara da düşük oranda zam yaptıklarını ancak bu farkın tam olarak giderilemediğini belirtti.  Sözleşmede en önemli kriterlerinin hakkaniyet olduğunu söyledi. Bunun için bir önceki sözleşmede olduğu gibi bu sözleşmede de düşük alanlara yüksek, yüksek alanlara da düşük zam verdiklerini belirtti. Sözleşme görüşmelerini yürüten taraflara teşekkür eden Karabalık, özellikle Yerelsen’in sözleşme görüşmelerinde kendilerinin yükünü alarak görüşmeleri başarıyla yürüttüklerini söyledi ve  sözleşmenin taraflara hayırlı olmasını diledi.

Yerelsen Genel Sekreteri Mümtaz Uzun’da sözleşmenin detayları hakkında bilgiler sundu ve güzel bir sözleşme yaptıklarını, bu sözleşmenin her iki tarafa da hayırlı olmasını diledi.

Konuşmalardan sonra alkışlar arasında sözleşme taraflarca imzalandı. Sözleşmenin imzalanmasından sonra işçi sendikası temsilcileri  Başkan Karabalık’a   çiçek takdim ettiler.

Yevmiyelere ortalama %15 zam… 

Varılan mutabakat sonucu çalışanların  yevmiyelerine  ortalama %15 oranında zam yapıldı. Sözleşmenin ikinci yılında ise ücretlere enflasyon oranına eklenecek refah payı sonucu oluşacak oranda zam yapılacak. Böylece en düşük yevmiye 63 TL olurken ,  sosyal haklara da enflasyon oranında zam yapıldı.