BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
786
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
6
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
30
GÜNCELLENME TARİHİ: 05.02.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Kocaeli Büyükşehir ve İSU’da İmza Töreni


2 Nisan Pazar 2017.

11 (972 x 648)

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İSU’da çalışan bin 551 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sendikamız aracılığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile HAK-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan arasında imzalanan toplu iş sözleşmesini işçiler davul zurna eşliğinde kutladı. Sözleşmeyle işçi personele ilk yıl ücretlerde ve sosyal haklarda yüzde 10 artış verildi.

Bin 551 İşçiyi Kapsıyor

Hizmet-İş Sendikası ve sendikamız arasında 22 Aralık 2016 tarihinde başlayan görüşmeler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU’daki işçi personele yönelik toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Toplu iş sözleşmesi; 31 Aralık 2016 tarihinde süresi sona eren toplu iş sözleşmesi yerine 01 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere 3 yıllığına yürürlüğe konuldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 879, İSU Genel Müdürlüğü’nde çalışan 672 olmak üzere toplam bin 551 işçiyi kapsıyor.

Toplu iş sözleşmesi imza törenine işveren ve işçi tarafını temsilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, YERELSEN Genel Sekreteri Av. Mümtaz Uzun, HAK-İş ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Hizmet-İş Kocaeli Şube Başkan İdris Ersoy katıldı.

Ersoy: Masada Çözülmesinden Memnunuz

İşçi personelin yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği Antikkapı’daki toplu iş sözleşmesi imza töreninde ilk olarak Hizmet-İş Kocaeli Şube Başkanı Ersoy söz aldı. Ersoy, ‘’Önemli ve anlamlı bir gündeyiz. İşçi arkadaşlarımızın gelecekte daha iyi adımlar atması için toplu iş sözleşmesinin önemi büyüktür. Toplu iş sözleşmemizin masada barış içinde çözülmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bu sözleşme kültürünün sözde olmadığını, işveren ve sendikanın birlikteliğini ortaya koyuyor. İş barışı ve kardeşliğe büyük önem veriyoruz. Geçmişte maaş alamadığımız günler, bu nedenle yaşanan sıkıntılar arık geride kaldı. Her zaman istikrardan yana olduk, ülkemizin geleceğine sahip çıktık’’ dedi.

Arslan: Kocaeli’de İyi Bir Sözleşme İmzalıyoruz

Büyükşehir yönetimi ve çalışanlarıyla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti aktaran HAK-İş ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, ‘’Güzel bir toplu iş sözleşmesini imzalıyoruz. Toplu iş sözleşmeleri beklentilerle imkânlar arasındaki uzlaşmadır. İyi bir toplu sözleşmesinin ilk kriteri yüksek artış değil, iş barışının sağlanması ve maaşların vaktinde ödenmesidir. Arkadaşlarımızın hak ettikleri vaktinde ödeniyor. Türkiye ve çalışma hayatının sistemi, çalışan profili değişiyor. Bütün dengeleri gözetmek zorundayız. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, diğer kurumlara oranla daha iyi bir ücret politikası uyguluyor. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere toplu iş sözleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ’’ ifadesini kullandı.

Başkan: İşçinin Emeğini Alın Teri Kurumadan Veriyoruz

Kürsüye yöneldiğinde kendisini alkışlarla karşılayan salondaki personelin Regaip Kandilini kutlayan ve ‘’Kıymetli çalışma arkadaşlarım’’ diye seslenen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Sözleşmemizin hepimiz için ve emekçi kardeşlerim için güzel sonuçlar vermesini diliyorum. Geride kalan 13 yılda sizlerle beraber Kocaeli’ne bir takım ruhu içinde hizmet ettik. Bunu sizlerin emeğiyle başardık. Çalışanımızın alın teri kurumadan emeğinin karşılığını verdik. Taşeron işçilerimizin durumunu biz iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz, iyi bir gelir elde etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Artık kendi ayaklarının üzerinde duran bir Türkiye var. Yerele de kaynak ve sorumluluk vermiş bir Türkiye var. Bize verilen kaynakları biz de en verimli şekilde kullanıyoruz. Bu istikrarlı bir yönetimin sonucudur. Toplu iş sözleşmemizde emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

İşçiler Çiçek Takdim Etti

Konuşmalarına ardından toplu iş sözleşmesi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, YERELSEN Genel Sekreteri Av. Mümtaz Uzun, HAK-İş ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Hizmet-İş Kocaeli Şube Başkan İdris Ersoy tarafından imzalandı. İmzaların atılmasıyla birlikte salonda bulunan işçiler tarafından, Başkan Karaosmanoğlu ile Genel Başkan Arslan’a çiçek takdim edildi.