BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
786
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
6
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
30
GÜNCELLENME TARİHİ: 05.02.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Mursi’nin İdam Kararını Kınıyoruz


18 Mayıs Pazartesi 2015.

Mısır halkı tarafından, demokratik bir seçimle Cumhurbaşkanlığına seçilen Muhammed Mursi ve beraberindeki dava arkadaşlarına verilen idam cezası hukuk adına işlenmiş bir cinayettir. Bu kararı veren darbe hükümetini şiddetle kınıyor ve henüz vakit varken bu yanlış karardan bir an önce vazgeçilmesini temenni ediyoruz.

Hangi coğrafya, hangi toplumsal yapı olursa olsun, demokratik seçimle göreve gelen siyasi iradenin askeri darbelerle yok edilmeye kalkışılması başta uluslararası hukuk olmak üzere temel insani değerlere, toplumsal barışa ve istikrara karşı işlenmiş bir suçtur.

Özgürlük ve insan haklarının sözde savunucusu olan ve demokrasinin beşiği olduğunu her fırsatta dile getiren batı medyası ve siyasi aktörlerinin bu karar karşısındaki suskunluğu ise manidardır. Uluslararası siyasetin gündemine bile getirilmeyen bu kara leke karşısında sessizliğini bozmayan herkes tarih karşısında hesap vermeye mahkûmdur.

Diğer yandan Türkiye’de milli iradeye karşı her türlü fırsatı değerlendiren faiz lobi medyası Mısırlı Lider Muhammed Mursi’ye verilen idam kararını üstü örtülü bir siyasi tehdit mesajına dönüştürerek manşet yapması demokratik değerlere ve halkımızın iradesine karşı bir hakarettir. Türk siyasi hayatında darbelerle ve hukuksuzluklarla beslenen bu gezici zihniyeti şiddetle kınıyor ve halkımızdan özür dilemeye davet ediyoruz.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimlerde halkımızın; milli iradenin varlığını ve gücünü bir türlü kabullenemeyen bu çarpık zihniyete en güzel cevabı vereceğinden emin olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Zeki Toçoğlu

Yerelsen Genel Başkanı