BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 03.05.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR’DE İMZA COŞKUSU


9 Ekim Çarşamba 2013.

Sendikamız üyelerinden Sakarya Büyükşehir Belediyesi, SASKİ ve BELPAŞ işyerinde uygulanmak üzere akdedilecek Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri nihayete erdi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi adına görüşmelere katılan sendikamız ile Hizmet-İş Sendikası arasında gerçekleşen toplu iş sözleşmesi 08 Ekim 2013 tarihinde Adapazarı Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen törenle imza altına alındı.

YOĞUNLUK 1 (1296 x 864)

Katılımın oldukça yoğun olduğu törene genel başkanımız ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yanı sıra genel sekreterimiz Mümtaz Uzun, sendika uzmanlarımız ve belediye birim amirleri katıldı. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın da katıldığı törene Hizmet-İş sendikasından Hizmet-İş Genel Mali Sekreteri Fahrettin Kütükçü, Hizmet-İş Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir ve işyeri sendika temsilcileri iştirak etti.

GENEL BAŞKAN 1 (1209 x 812)

İmza töreni öncesinde kürsüye çıkan genel başkanımız ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu yıllar sonra, herkesin memnuniyetini alarak masada bitirilmiş bir sözleşmeyi imzalamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek sözleşmede gösterdikleri başarılı katkılarından dolayı Yerelsen’e ve Hizmet-İş ekibine teşekkür etti.

Kurumlar ayakta durmazsa çalışanlardan da eser kalmayacağını ifade eden Toçoğlu; birinci görevlerinin kurumları ayakta tutarak çalışanların haklarını ödemek olduğunu söyledi. Başkan Toçoğlu sözlerine şöyle devam etti; “1999 da göreve başladığımda Serdivan Belediyesi’nde 400’e yakın işçimizin beş maaş alacağı vardı. Bakkalın manavın önünden geçecek durumda değillerdi. Sosyal alacakların tamamı da ödenmemişti. Adapazarı’nda çalışan arkadaşlarımızın da 13 maaş alacakları vardı. Ama meydanlarda 2300 işçi çalıştırıyoruz diye de bangır bangır da bağırılıyordu. Tabi bu iş değil. Biz işe başladığımızdan buyana yaklaşık 15 yıldır bir gün bile işçinin maaşını vermediğimiz gün olmadı.”

Rakip Değil Çalışma Arkadaşıyız

Belediye olarak çalışanları hiçbir zaman kendilerine rakip ve hasım görmediklerini dile getiren Zeki Toçoğlu; belediye çalışanlarına hitaben sözlerine şu şekilde devam etti: “Biz hiçbir zaman çalıştırdığımız kardeşlerimizi kendimize rakip veya hasım görmeyiz. Biz çalışanlarımızla çalışma arkadaşıyız.  Sizlerin gösterdiği performans bizim başarımızı ortaya koyar. Eğer sizler başarılı bir performans ortaya koymazsanız bizler de başarılı olamayız. Dolayısıyla biz hiçbir zaman çalışanlarımızın çalıştıkları yerlerde huzursuz bir şekilde çalışmasını istemeyiz. Ama şurasını unutmayın ki ben; çalıştırdığım 2500 işçi arkadaşımın haklarını muhafaza etmekle sorumlu olduğum gibi aynı zamanda bu şehirde yaşayan 900 bin insanın da hayatını normal şartlarda devam ettirmesinden sorumluyum. Dolayısıyla ben bu iki dengeyi kurmak durumundayım. Eğer bu dengeyi kuramazsak bu işte başarılı olma şansımız olmaz.”

MAHMUT ARSLAN 1 (1149 x 842)

 Törene katılan Hak-İş ve Hizmet-İş adına katılan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan tüm katılımcıları Hak-İş ve Hizmet-İş adına selamladıktan sonra sözleşmenin masada bitmesi noktasında gösterdiği anlayış ve katkılarından dolayı genel başkanımız Zeki Toçoğlu ve Yerelsen ekibine teşekkür etti.

Önemli Olan Rakamlar Değil Uzlaşmadır

Sözleşmedeki rakamlara bakıldığında uzun ve meşakkatli bir sürecin yaşandığını buna rağmen verimli bir toplu sözleşmenin yapıldığını söyleyen Arslan bu sözleşmedeki başarının herkese ait bir başarı olduğunu söyledi. Büyükşehirlerde ücretli olarak çalışmanın zorluklarına değinen Arslan, toplu iş sözleşmesinde alınacak ücret zamlarından ziyade asıl önemli olanın işyerinde huzuru ikame edecek bir toplu iş sözleşmesinin sonuçlandırılması olduğunu vurguladı. Mahmut Arslan sözlerine şu şekilde devam etti; “Toplu iş sözleşmesinin rakamlarından çok uzlaşmayla toplu iş sözleşmesini bitirmek, çatışma olmadan, grev olmadan, birbirimizi kırıp dökmeden sözleşmenin masada bitirilmiş olması önemlidir. İşimizi ve aşımızı güvence altına alacak bir toplu iş sözleşmesi rakamlarından daha çok bu yönüyle önemlidir. Ayrıcalıklı bir pozisyonda, makul ve kabul edilebilir bir toplu iş sözleşmesi ortaya çıkarmak Sakarya açısından da çok önemlidir.”

Hak-İş mensubu olarak böyle bir imza töreninde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Arslan; “Hak-İş olarak işverenlerimizin rakibi değil ortağıyız. Sorunlarımızı birlikte çözmeye çalışıyor ve birlikte hareket ediyoruz” dedi.

Bizim Olduğumuz Yerde Kavga İstisnadır

Türkiye’de bazı sendikacıların her şeye karşı duran bir anlayışa sahip olduğuna işaret eden Arslan, şunları söyledi: “Böyle sendikacılık yapmak çok kolay. Bunlar, kamuoyunda daha çok itibar görüyor. Maalesef çalışma hayatı, böyle bir yaklaşıma sahip, bunu kırmaya çalışıyoruz. Bizim olduğumuz yerde çatışma, kavga istisnadır, esas olan barıştır, uzlaşmadır. Slogan atarak, kavga ederek sendikacılığın büyümediğini görüyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından genel başkanımız ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile Hak-İş genel başkanı Mahmut Arslan yaklaşık 500 belediye işçisini kapsayan toplu sözleşmesini imzaladı.

İMZA1 (1296 x 864)

İMZAA 2 (1296 x 864)

PLAKET1 (1296 x 864)