BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
803
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
23
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
14
GÜNCELLENME TARİHİ: 06.03.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Sendikamız, Suriye olayları ve düşürülen uçağımızla ilgili bir basın bildirisi yayınladı…


26 Haziran Salı 2012.

Sendikamız Genel Başkanı Zeki Toçoğlu, komşumuz Suriye’de yaşanan son gelişmeler ve Türk keşif uçağının düşürülmesi olayıyla ilgili bir değerlendirmede bulundu.

Başkan Toçoğlu açıklamasında, “Suriye’de uzunca bir dönemdir yaşanan sıkıntılar ve antidemokratik uygulamalar, insan onuruna, hak ve hürriyetlerine karşı gösterilen pervasızca saldırılar, bütün insanlığı olduğu gibi bizleri de üzmekte ve endişelendirmektedir.

Kendi vatandaşlarına dahi acımadan şiddet uygulayan Suriye yönetimi, hükümetimizin ve dünyanın sağduyu çağrılarına hiçbir şekilde olumlu cevap vermeyerek baskılarını arttırarak sürdürmektedir.

Hükümetimizin bütün itidalli ve iyi niyetli yaklaşımına rağmen, geçtiğimiz gün düşürülen Türk keşif uçağı ile sağduyulu çabalar, Suriye yönetimince adeta elinin tersiyle itilmiştir. Kendi sivil halkını bombalamaktan çekinmeyen bir yönetimden de aslında farklı bir şey beklemek hata olurdu.

Keşif uçağımızın düşürülmesi konusunda Türkiye’nin olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından, nihai tavrını ortaya koyacağından ve uluslararası hukuk içinde gerekli adımları atacağından hiç şüphemiz yoktur.

Suriye yönetiminden bir an önce kendi halkına karşı sürdürdüğü şiddet ve baskı politikasına son vermesini ve düşürülen uçağımız ile ilgili olarak uluslararası hukukun gereğini yapmasını bekliyoruz.

Bu vesile ile pilotlarımızın bir an önce ve sağ olarak bulunmalarını ve yurdumuza dönmelerini diliyor, dost ve kardeş Suriye halkının acılarını paylaştığımızı belirterek, ölenlere Yüce Allah’tan rahmet, kalanlara ise başsağlığı diliyoruz.

Hükümetimizin dost ve kardeş Suriye halkının yanında yer alarak yürüttüğü politikaları takdirle takip ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.