BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 04.04.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

XIV. Ulusal Eğitim Seminerinin Sertifikaları Verildi


22 Nisan Cuma 2016.

41 (1328 x 853)

Sendikamızın Bolu Abant’ta düzenlediği XIV. Ulusal Eğitim Semineri sonrasında, eğitime katılan 97 belediye yöneticisi ve personeline sertifikaları verildi.

19-22 Mayıs tarihleri arasında Taksim İnternational Group Hotel’de gerçekleşen eğitim seminer yaklaşık altı saat sürdü. Sayıştay bünyesinde görev yapan uzman denetçileri tarafından Yeni Sayıştay Kanunu Çerçevesinde Belediye ve Şirketlerinin Denetimi başlıklı verilen eğitim semineri sonunda Genel Başkan Vekilimiz Dr. Mustafa Çöpoğlu tarafından katılımcılara sertifikaları verildi.

14 (1368 x 912)

“Bilgi ve tecrübeyi paylaşıyoruz”

Sertifika töreni öncesinde konuşma yapan Dr. Çöpoğlu verilen eğitimin katılımcılara büyük katkı sağladığına inandığını ve farklı belediyelerinden gelen yönetici ve personelin sendikamızın XIV. Ulusal Eğitim Seminerine katılmış olmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.  Artık bütün belediyelerin, özellikle büyükşehir ve büyük ilçe belediyelerinin her yıl Sayıştay denetçileri tarafından periyodik olarak denetlendiğine dikkat çeken Çöpoğlu bu eğitimin belediye personeli için son derece önemli olduğunu söyledi. Dr. Mustafa Çöpoğlu sözlerine şöyle devam etti: YERELSEN olarak “Yeni Sayıştay Kanunu Çerçevesinde Belediye ve Şirketlerinin Denetimi başlıklı eğitimi belediyelerdeki yönetici ve personelimizin daha iyi kavraması için bizzat Sayıştay denetçilerine verdirelim istedik. Böylelikle üye belediyelerimiz çalışanlarıyla tanışmayı ve bilgi ve tecrübelerini birbirleriyle paylaşılmalarına vesile olmak istedik. Umuyorum ki, eğitime katılan arkadaşlarımız gittikleri belediyelerde burada aldıkları eğitimi anlatarak yaşanabilecek muhtemel sıkıntılar konusundan arkadaşlarını öncede uyarırlar.”

“Sözleşme sadece ücret zammı değildir”

Konuşmasında, bu tür eğitimlerin belediye yöneticilerinin daha bilinçli iş yapmaları için organize edildiğine vurgu yapan Çöpoğlu on bir yılını dolduran YERELSEN’in kuruluş amacını ve tarihçesini de özetledi. Çöpoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün maalesef ki birçok belediye başkanımız hâlen daha YERELSEN’i diğer belediye birlikleri ile karıştırmaktadır. Oysa onlar sadece birlik. Biz ise yasal dayanağı olan, işi sadece toplu iş sözleşmesi yapmak olan ve işçi sendikalarının gerek amatör gerekse profesyonel ekipleri karşısına profesyonel ekiple çıkan bir kurumuz. Önceleri bu iş, bütün işi toplu iş sözleşmesi yapmak olan ve işin bütün teknik ayrıntılarını bilen işçi sendikalarının elindeydi. Belediyelerin personel ve yöneticileri bir ya da üç yılda bir yaptıkları toplu sözleşmeleri elbette işçi sendikaları kadar profesyonel bir şekilde yürütmeleri mümkün değildi. Kurulduğumuz ilk yıllarda bize sadece ücret zammı ne olacak sorusu yöneltiliyordu. Oysa toplu iş sözleşmelerinde ücret zammı dışında paraya müteallik birçok madde vardır. Fakat işçi sendikaları bu maddeleri örterek, gizleyerek sözleşmeyi imzalatır ve asıl mesele ondan sonra başlardı. YERELSEN bu duruma son verdi. Bizim hizmet ettiğimiz belediyeler şimdi “iyi ki YERELSEN’E üye olduk, toplu sözleşmede içimize sinmeyen maddeler temizlendi” diyorlar.”

Konuşmasının sonunda, bu tür eğitimlerin farklı konu başlıkları altında devam edeceğini söyleyen Çöpoğlu, katılımcılara iş yoğunluğu dolayısıyla seminere katılamayan Genel Başkanımız Zeki Toçoğlu’nun selamını iletti. Dr. Mustafa Çöpoğlu katılımcılara ve eğitim seminerinde görev alan başta genel sekreterimiz olmak üzere ve tüm YERELSEN ekibine teşekkür etti. Genel Başkan Vekilimizin konuşmasından sonra katılımcılara sertifikaları verildi.