BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
813
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
33
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
12
GÜNCELLENME TARİHİ: 01.07.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Yerelsen 6. Olağanüstü Genel Kurulu Gerçekleştirildi


30 Haziran Salı 2020.

 

Türkiye’nin örgütlü en büyük işveren sendikalarından olan YERELSEN 6. Olağanüstü Genel Kurulu toplantısını Kocaeli’de gerçekleştirdi. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Balıkesir Büyükşehir Meclis Başkan Vekili Kemal Aydın, Türk-İş Marmara Bölge Başkanı Adnan Uyar, Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keskin ile bir çok başkan, başkan yardımcısı, delege ve basın mensubu da toplantıya iştirak etti.

 

 

Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU: “Deneyimli Bir Ekibe Sahibiz”

Genel Kurul toplantısında yapılan konuşmalarda söz alan YERELSEN Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU, “Sene 2005, sadece Kocaeli’nde 17 üye ile kurulan YERELSEN, bugünden itibaren 8 büyükşehir 90 üzerinden üyeye sahip işveren sendikası haline geldi. Ben sendikamızın bugünlere gelmesine vesile olan sendikamızın 15 yıllık sürecinde görev yapmış başkanlara üyelere, delegelere çok teşekkür ediyorum. İyi yetişmiş çok tecrübeli bir ekibe, onlarca üyeye hizmet verecek güce sahibiz. Kongremize katılan bütün başkanlarımıza ve delegelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Yerelsen’in kuruluş hikayesini de katılımcılarla paylaşan ÇÖPOĞLU, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önderliğinde başlayan faaliyetlerin zamanla Türkiye’nin pek çok noktasında olan bir etkinliğe ulaştığını ifade etti. Yerelsen’in örgütlü yapısıyla birlikte emeğin kutsallığını en yüce değer olarak kabul ettiklerini belirten ÇÖPOĞLU, bununla birlikte kamu yararını gözeten bir yaklaşımı benimsediklerini belirtti.

Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU, konuşmasında ayrıca şunları kaydetti: “Türkiye’nin işçi sendikalarının derin tecrübelerine karşı belediyelerin haklarını ve kamu yararını gözetecek uzmanları yok. Yerelsen bu çerçevede üyelerini hem bilgilendiriyor hem de hukuksal destek sağlıyor.” dedi.

 

 

Emekçiler bizim için çok önemli

6. Olağanüstü Genel Kurulun ardından YERELSEN Genel Başkanı seçilen Başkan Ekrem Yüce, “Yaşamın temeli emektir. Çalışan emekçilerle her zaman ortak noktayı bulmuşuzdur. Bugüne kadar karşılıklı mutabakat içinde birçok emekçimizin haklarını verdik. Bundan sonra da aynı minvalde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bizler her zaman emeği kutsal bilerek bu çalışmalarımızı titizlikle yürüttük ve yürüteceğiz” dedi.

Önemli kazanımlar olmuştur

Açıklamalarına devam eden Başkan Ekrem Yüce, “YERELSEN’in esas kuruluş amacı, üyeleri adına Toplu İş Sözleşmesi yapmak olduğundan, YERELSEN bu süreçte yüzlerce toplu iş sözleşmesi yapmıştır. Bu sözleşmelerde üyeleri adına, önemli kazanımlara imza atmıştır. Sendikamızdan önce yapılmış olan toplu iş sözleşmelerindeki yasal dayanağı bulunmayan, uygulama imkânı olmayan, üyelerimizi bağlayıcı hükümler çıkarılmış, mevzuata uygun hale getirilmiştir. Yine Toplu İş Sözleşmeleri, işçi sendikalarımızla mutabakat içinde, kamu yararı dikkate alınarak, makul ve Türkiye standartlarında uygulanabilir sözleşmeler haline getirilmiştir” dedi.

 

 

YERELSEN kamunun yararını gözetler

Yüce, “Toplu iş sözleşmeleri, yasal çerçeve,  kamu yararı, iş güvencesi ve işverenin ödeme kabiliyeti gibi prensipler dikkate alınarak revize edilmiştir. YERELSEN, geride bıraktığı 15 yıllık dönemde,  sadece Toplu İş Sözleşmesi yapmamıştır. Faaliyet alanları ile ilgili pek çok, ulusal ve dış kaynaklı projeyi yürütmüş, eğitim ve bilgilendirme organizasyonlarına imza atmış, üyelerinin istifadesine sunmuştur. YERELSEN’in yukarıda saydığım başarılı çalışmalarını yakinen takip eden bir kardeşiniz olarak, sendikamıza bu süreçte katkı veren tüm paydaşlarımıza ve özellikle muhatabımız işçi sendikalarına ve temsilcilerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Üyelerimizi artırmak için çalışacağız

“Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak, 2008 yılından beri üye olarak hizmet aldığımız ve bu süreçte kurumumuz adına 6 dönem toplu iş sözleşmesi imzalayan YERELSEN, her sözleşmede kurumumuzun menfaatlerini ön planda tutmuştur. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte SASKİ, SASKİ Personel A.Ş,  SASAY ve BELPAŞ gibi iştiraklerimiz ve ilçe belediyelerimiz YERELSEN’e üye olmuş ve hizmet almışlardır. İnşallah bu olaganüstü kongremizin ardından YERELSEN, siz değerli üyelerimizin ve delegelerimizin desteği ve kararı ile güçlenerek çıkacak, zaten zirvede olan performansını daha da yukarılara taşıyacaktır. Biz de, elimizden geldiğince YERELSEN ailesinin üye sayısını artırmak, tüm ülke sathında yayılmasını sağlamak ve üyelerimize hizmet etmek için çalışacağız” dedi.

 

 

Hayırlı olsun

Başkan Yüce, “Sözlerime son verirken,  sendikamızın başarılı bir biçimde bu günlere gelmesinde büyük emekleri olan;  YERELSEN’in kurucu başkanı, Diyarbakır Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Münir Karaloğlu’na, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a, 2 dönem YERELSEN’in başkanlığını yapan Zeki Toçoğlu’na ve sendikamızın yönetim, denetim ve disiplin kurullarında bu güne kadar görev almış tüm başkanlarımıza, tüm üyelerimize ve siz değerli delegelerimize, şükranlarımı sunuyorum. Yine bu süreçte özveri ile çalışan YERELSEN personeline teşekkür ediyorum. YERELSEN 6. Olağanüstü Genel Kurulu’nun ülkemize, üyelerimize ve çalışanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yapılan protokol konuşmalarının ardından seçimler gerçekleştirilerek toplantı sonlandırıldı.