BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
803
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
23
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
14
GÜNCELLENME TARİHİ: 06.03.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Yerelsen İlk Toplu İş Sözleşmesini (TİS) İmzaladı


19 Temmuz Çarşamba 2006.

 


Ortalama belediye işçilerine yüzde 10 zam yapıldı.


 


GENEL MERKEZ YÖNETİCİSİ DE KATILDI


Belediyeler adına sendikalarla masaya oturmak amacıyla kurulan Yerelsen, Karamürsel Belediyesi adına sürdürdüğü görüşmeleri sonuçlandırdı. Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şubesi ile bir süreden beri görüşmelerini sürdüren Yerelsen, 115 işçinin yararlanacağı sözleşme görüşmelerinde sendika yetkilileri ile uzlaşmaya vardı. İmza törenine Belediye İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kılıç’ta katıldı. Sözleşme görüşmelerinde imzayı Belediye-İş 2 Nolu Şube Başkanı Bayram Özkan ile Yerelsen adına başkan vekili Dr. Mustafa Çöpoğlu attı. İmza töreninde Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Yerelsen yöneticileri Kemal Altunel, Av. Halil Üstündağ, Toplu Sözleşme Uzmanı Hasan Tenlik hazır bulundu.


 


İŞÇİLER MUTLU


İmza töreninde konuşan Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, sözleşmenin her iki taraf içinde hayırlı olmasını diledi. Belediye İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kılıç, sendika olarak uzlaşmadan yana olduklarını söyledi. Sözleşme şartlarının işçiler adına sevindirici olduğu belirtildi.


 


ÖRNEK OLACAK


Yerelsen Başkan Vekili Mustafa Çöpoğlu, 16 Şubat 2006 tarihinin Yerelsen olarak önemli bir tarih olduğuna dikkat çekti. Çöpoğlu, Yerelsen’in ilk toplu sözleşme anlaşmasını yaptığını belirterek, “Tüm çalışanlarımızı takım arkadaşımız olarak görüyoruz, işçi sendikalarının onları düşündüğü kadar, en az bizlerde onları düşünüyoruz. Her iki tarafında menfaatleri doğrultusunda ortak bir noktada buluştuk. Bu sözleşme ile Kocaeli olarak Türkiye’ye örnek olmamızı diliyorum” dedi. Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Bayram Özkan ise, Kocaeli’de ilk kez kurulmuş olan Yerelsen ile, Karamürsel Belediyesi’nde toplu sözleşme imzaladıklarından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Yerelsen Genel Sekreteri Av. Halil Üstündal, her iki tarafında kazandığını dile getirdi.


 


EN DÜŞÜK MAAŞ 750 YTL


Sözleşme öncesinde en düşük maaş olarak 680 YTL alan Karamürsel Belediyesi çalışanlarının en düşük maaşı 750 YTL olurken, en yüksek maaş ise 830 YTL civarına çıktı. 2006 yılı için gerçekleştirilen bu toplu sözleşmenin ardından işçilere yaklaşık olarak % 10 civarında zam yapıldığı belirtildi. Toplu iş sözleşmesi 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren geçerli olacak.