BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
803
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
23
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
14
GÜNCELLENME TARİHİ: 06.03.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

YERELSEN V. Olağan Genel Kurulu Tamamlandı


27 Aralık Perşembe 2018.

Yerel Yönetimler Kamu İşverenleri Sendikası V. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 20.12.2018 tarihinde İzmit Ramada Plaza Otel’de yapıldı. YERELSEN’in V. Olağan Genel Kurulu’na, üye belediyelerimizden belediye başkanları, başkan yardımcıları, genel sekreter ,genel müdür ve çeşitli müdürlüklerden temsilciler katıldı.

Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet KESKİN , Türk-İş İstanbul Bölge Başkanı Adnan UYAR ve çeşitli işçi sendikası şube başkanları ve yöneticileri de genel kurula katıldılar.

Kongrede divan başkanlığına Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, katipliğine ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayhan KARDAN ve İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet SARAÇ seçildi.

Genel Kurul, YERELSEN’in anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile başladı ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Ardından programa katılamayan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün ATALAY’ın göndermiş olduğu mesaj okundu.

Daha sonrasında TÜRK-İŞ Marmara Bölge Başkanı ADNAN UYAR konuşmalarını gerçekleştirmek üzere kürsüye davet edildi.

UYAR ; Bu ülke için mücadele eden bir kurumuz

YERELSEN’in ilk kurulduğunda TÜRK-İŞ olarak büyük kuşku yaşadıklarını söyleyen Uyar, “Zaman içinde bu kuşkularımız geride kaldı. Pazarlığın sünnet olduğu düsturu ile çok güzel sözleşmelere imza atıldı.

Türk-İş ailesinin kırmızı çizgisi ülkenin bölünmezliğidir. Ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozmadan mücadele ediyoruz. Bir ve beraber olmak zorundayız. Bu iktidarın yaptığı güzel şeyler var. Ama bir de yapılması gereken şeyleri talep etmek bizim görevimizdir. Bize devredilen kıdem tazminatını biz de geride gelenlere devretmeliyiz. Cumhurbaşkanımız Kıdem Tazminatı rafa kalktı dedi. Buna rağmen sürekli birileri bunu gündeme getiriyor. Kıdem tazminatını almayanların alması için elbette çalışmak gerekiyor.

Bizim tek derdimiz kazanılmış haklarımızı korumak zorundayız. Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bu dönemde asgari ücretle ilgili sıkıntı var. Talep edilen rakamlar bu ülkenin gerçeğidir. Biz bu ülkeyi batırmak istemiyoruz. İşveren ve işçi birbirinin var olma sebebidir. Çalışan işçi, memur, köylünün en büyük sıkıntı adil olmayan vergi sistemidir. Türk-İş bu ülkenin koruyucularındandır. DİSK’iyle, HAK-İŞ ile birlikte mücadele etmek zorundayız” dedi.

Adnan UYAR’ın ardından HAK-İŞ adına Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet KESKİN söz aldı.

KESKİN ; İlişkilerimiz güvene dayalıdır

“2005 yılından bu yana çalışma hayatında YERELSEN büyük bir boşluğu doldurmuştur. YERELSEN’in toplu iş sözlenmelerine kalite getirdiğini söylemek isterim. YERELSEN’in varlığını önemsiyoruz. Sendikamız ve YERELSEN arasında güvene dayalı büyük bir işbirliği var. Hem belediyelerimizin hem de emekçilerimizin daha iyi şartlarda çalışması için önemli işlere imza attık.

Doğru, ilkeli, tutarlı ve karşılıklı güvene dayalı yapmış olduğumuz işlerimizi bundan sonra da devam ettireceğiz. İşi bilenlerle çalışmak biz emekçi sendikalarına büyük kolaylık sağlıyor. Bizim toplu iş sözleşme anlayışımızda 4 kriter yer almakta; üyelerimizin işini güvence altına almak, sosyal haklarının ve maaşlarının zamanında verilmesini sağlamak, verimliliği devam ettirmek, işyerlerinin devamlılığını sağmak. Çalışanlar mağdur oluyorsa, yapılan sözleşme başarılı olarak kabul edilemez. Bu açıdan Yerelsen’in varlığını önemsiyoruz” diye belirtti.

Bugün göreve seçilecek arkadaşlara başarılar diliyorum. Kongrenin hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Mehmet KESKİN’in ardından YERELSEN GENEL BAŞKANI Zeki TOÇOĞLU söz aldı.

TOÇOĞLU ; Ülkemizin en güçlü sendikaları arasındayız

“Sendikamızın kuruluşunun üzerinden yaklaşık 13 yıl geçti. Bu süreçte 4 Olağan Genel Kurul ve 5 Olağanüstü Genel Kurul gerçekleştirdik. Kurulduğu ilk günden bu yana Türkiye’nin hemen her yerinde pek çok önemli projeye imza atan bir sendikayız. Profesyonel bakış açımız ve uzman ekibimizle şuanda Türkiye’nin genelinde her yıl onlarca toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yürütmekteyiz. Eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerimizi hız kesmeden devam ettiriyoruz. Profesyonel bir anlayışla çalışmalarının çıtası yükselten, Avrupa Birliği’nden aldığı projeleri başarıyla uygulayan ve 30 ilde toplam 94 üyesi bulunan bir sendika olarak bugün Kamu işverenleri alanında Türkiye’nin en güçlü sendikaları arasındayız.

Samimiyet ve gayret
Toçoğlu, “13 yıldır profesyonelce yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde bugün kamu işverenleri sendikası alanında referans alınacak bir kurum haline geldik. Bugün YERELSEN kanaati dinlenen, danışmanlık alanında kendisine başvurulan kurumsal bir marka durumuna gelmiştir. YERELSEN bugün bir marka ise, bu, yaptığımız tüm faaliyetlerde her zaman arkamızda duran, doğru yaptığımız her işte bize sonsuz destek veren siz değerli üyelerimizin ve Belediye Başkanlarımızın sayesindedir. Buradan bu sürece samimi gayretleri ile katkıda bulunan üyelerimize, Belediye Başkanlarımıza ve sendika çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu süreç aynı samimiyet ve gayretle yoluna devam edecektir” dedi.

Düzeyli ve ahenkli çalışma ortamı
Toçoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Sendikamız, yapmış olduğu faaliyetleri mütevazi üyelik aidatları ile sürdürmektedir. Bu sınırlı bütçe ile önemli işler başardık. Sendikamız hizmetlerinin yürütülmesinde etkinlik, verimlilik ve tutumluluk ilkelerinden ödün vermedik. Sendikamızın gelirlerini etkin bir şekilde kullandık. Bu dönemde, gerek sendikamız üyeleri arasında; gerekse yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyeleri arasında çok düzeyli ve ahenkli bir çalışma ortamımız oldu. Ben, geçen bu süreçte, her şeyden önce, sendikamızın kuruluşunda büyük destek veren değerli Belediye Başkanlarımıza, kurucu üyelerimize,  kurulduğundan güne kadar görev almış Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu üyelerine ve sendikamız ekibine teşekkür ediyorum.”

Yapılan seçimler sonucunda Yönetim,Denetim ve Disiplin kurulları şu şekilde oluştu :

Yönetim Kurulu (Asıl)

Zeki TOÇOĞLU
Mustafa ÇÖPOĞLU
İlhan BAYRAM
İsmail YILMAZ
Burhanettin ÇOBAN
Adnan KÖŞKER
Şükrü KARABACAK

Denetleme Kurulu (Asıl)

Mustafa DÜNDAR
Yusuf ALEMDAR
Ali SAĞLIK

Disiplin Kurulu (Asıl)

Mehmet ELLİBEŞ
Süleyman DİŞLİ
Cavit ÖZTÜRK