BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
786
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
6
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
30
GÜNCELLENME TARİHİ: 05.02.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

YERELSEN’den Asgari Ücret Tepkisi


7 Mayıs Perşembe 2015.

YERELSEN’den Asgari Ücret Açıklamalarına Sert Tepki

Yaklaşan 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri dolayısıyla ülke gündeminin heyecanlı bir seçim rekabetine girdiği dönemdeyiz.  Bu süreç içerisinde siyasi partilerin seçmenlerine yönelik birtakım vaatlerde bulunması elbette ki demokrasinin en doğal hakkı ve gereğidir. Bu hakkın manipüle edilerek sansasyonel bir tavra dönüştürülmesi ise gerek realpolitik gerekse ekonomik anlamda kritik sonuçlarla yüzleşmemize neden olabilecek boyutlara ulaşmıştır.

TİSK ve TÜSİAD’ın Suskunluğu Manidardır

Siyasi partilerin, seçmenlerine yönelik, özellikle asgari ücret üzerinden verdikleri vaatlerin hiçbir hesaba kitaba uymadığı aşikârdır. Mevcut piyasa koşullarında nasıl ekonomik dengeleri yasalarla belirlemek mümkün değilse, piyasa koşullarını dikkate almadan asgari ücretle oynamak da telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur. Her siyasi, sosyal ve ekonomik konuda demeç verme yarışına giren iş dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşlarının bu süreçte suskunluk yarışına girmesi manidardır. Bu süreçte ne TİSK ne TÜSİAD ne de diğer iş dünyasını temsil eden kuruluşlardan herhangi bir tepkinin gelmemesini hayretle izliyoruz.

Asgari Ücret Açık Artırma İle Belirlenemez

Sosyal taraflardan oluşan bir komisyonca belirlenen asgari ücretin bu kadar ucuz bir siyasi propagandaya dönüştürülmesi kabul edilemez. Mevcut iktidar gitsin de ne olursa olsun tavrı akılcı ve demokratik bir tavır değildir. Seçim meydanlarında vaat edilen rakamların gerçekleşmesi halinde kaç iş yerinin kapısına kilit vurulacağı, kaç işçimizin işini kaybedeceği, kaç işçinin kayıt dışına itileceği hesap edilmelidir. Bu durumun yerli ve yabancı yatırımcıları nasıl etkileyeceği etraflıca düşünülmelidir. Bilinçli bir seçmen kitlesi karşısında olduğumuz unutulmadan içi boş umut tacirliği siyaseti terk edilmelidir. Popülist politikalar uğruna Türkiye’nin siyasi ve ekonomik bir güç olarak kalkınmasına zarar vermekten herkesin özellikle sakınması en büyük temennimizdir.

 

                                                                                                   Zeki TOÇOĞLU

                                                                                                    Yerelsen Genel Başkanı