BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
808
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
28
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
18
GÜNCELLENME TARİHİ: 03.05.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

Yerelsen’den Basın Açıklaması


28 Ekim Çarşamba 2020.

“Din ve vicdan özgürlüğünün; tarih boyunca en temel evrensel insan haklarından olduğu tartışmasız bir gerçektir. Toplumları din ve inanç ekseni üzerinden kutuplaştırmak insanlık suçu işlemektir. Bu fiil, ucuz siyasi çıkarlar için işlendiğinde daha büyük bir suça dönüşmektedir.

Son dönemde, ülkemizde ve dünyada inançlara saygılı herkesi öfkelendiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tavrı, bu durumun, ibretlik örneklerinden birini oluşturmaktadır.

Fransa’da giderek tırmandırılmak istenen İslam düşmanlığı ve kullanılan ayrıştırıcı dil, temelsiz bir biçimde meşrulaştırılmaya çalışılsa da bu durumun hiçbir şekilde makul karşılanamayacağı açıktır. Üstelik bu yaklaşım, toplumdaki kutuplaşmaları daha da keskinleştirmekte ve yeni güvenlik sorunlarına da sebep olmaktadır.

Bununla birlikte tüm tepkilere rağmen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, geri adım atmak yerine, düşmanca tutum sergilemeyi sürdürmektdir.
İslam düşmanlığı ve Türkiye karşıtlığı gibi eylem ve söylemleri fütursuzca devam ettiren bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.

YERELSEN olarak; bu çerçevede Müslümanları ve ülkemizi hedef alan bu çirkin yaklaşıma karşı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın önderliğinde toplumumuzun haklı tepkisini paylaştığımızı ve desteklediğimizi,
Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Ekrem YÜCE
YERELSEN Genel Başkanı