BUGÜNE KADAR BAĞITLANAN TİS
813
2024'DE
BAĞITLANAN TİS
33
DEVAM EDEN TİS GÖRÜŞMELERİ
12
GÜNCELLENME TARİHİ: 01.07.2024

YERELSEN’DE ARAYIN:

YERELSEN’den Moskova çıkartması…


8 Aralık Çarşamba 2010.

 

YERELSEN’in 3. Yurtdışı gezisi…

YERELSEN’ nin geleneksel hale gelen yurtdışı eğitim ve bilgilendirme programları,ilk olarak 2005 yılında İtalya ve İsviçre, ikincisi ise 2009 yılında Avusturya ve Almanya olarak gerçekleşmişti.

Geziye ilgi büyüktü…

Sendikamızın üyelerine yönelik olarak düzenlediği eğitim ve bilgilendirme gezisine ilgi büyüktü. Genel Başkanımız Zeki TOÇOĞLU başkanlığında yapılan geziye Sendikamız Yönetim Kuruluyla birlikte 62 kişi katıldı. 4 gün süren gezi programında üyelerimiz Moskova ve St.Petersburg’da belediyecilik anlamında yapılan çalışmaları yakından görerek bilgi sahibi oldu.

İlk Durak Moskova…

Gezi sırasında ilk olarak Moskova’ya gidildi. Moskova’da yerin 120 metre altında bulunan Moskova metrosunu gezen Heyetimiz, burada incelemelerde bulunduktan sonra, Kremlin turu yaptı. Rusya’nın tarihi Puşkin Müzesi’ni ziyaret etti.

Nazım Hikmet’i Ziyaret

Gezi sırasında Novodevitchey Mezarlığın’da Rus Devlet Başkanı Boris Yeltsin’nin yanı başında yatan şairimiz Nazım Hikmet’in mezarı ziyaret edildi.

İkinci durak St.Petersburg…

Moskova’daki programını tamamlayan Sendikamız heyeti buradan Rusya’nın tarihi şehirlerinden St.Petersburg’a geçti. Tarihi ve özel şehir mimarisiyle ilgi çeken St.Petersburg’da genel bir şehir turu yapıldıktan sonra dünyanın en büyük sanat müzelerinden Hermitage Müzesi ziyaret edildi.

St.Petersburg Başkonsolosumuz Mehmet ÇINAR’ın heyetimiz onuruna verdiği yemekte Başkonsolos Mehmet Çınar, heyetimize St.Petersburg’daki şehircilik ve belediye hizmetleri hakkında bilgiler sundu.

St.Petersburg’da son olarak dünyaca ünlü Petregof sarayını gezen Heyetimiz, programını tamamlayark yurda döndü.

‘‘Faydalı bir gezi oldu

Yurda dönüşte geziyle ilgili bir değerlendirmede bulunan Genel Başkanımız Zeki TOÇOĞLU;‘‘Yerelsen olarak üyelerimize yönelik çeşitli eğitim seminerleri ve konferansların yanı sıra, bilgilendirme gezileri de düzenlemekteyiz. Bu gezinin hem sendikamıza, hem de üye belediyelerimize yeni hizmetlerinde olumlu katkıları olacağına inanıyorum. Her geçen gün daha da büyüyen Sendikamız bu tür etkinlikleri düzenlemeye devam edecektir.’’

Bu gezi sırasında, ülkemizde son 10 yılda yaşanan değişim ve gelişime bir kez daha şahit olduk. Küresel bir güç haline gelen ülkemizin merkezi yönetimi kadar yerel yönetimlerin de başta komşu ülkeler olmak üzere dünya ülkeleri uygulamalarını bilmesi, yerinde görmesi, bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılması önem arz etmektedir. İşte bu eğitim ve bilgilendirme gezileri buna hizmet etmektedir.